101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Archiwalne zdjęcia legionistów na wystawie w Muzeum Historii Kielc

Data publikacji: 09.11.2018 18:32
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wystawa "Album Legionów" w Muzeum Historii Kielc
Kielce. 09.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zdjęcia wykonane w okresie walk o niepodległość można oglądać w stolicy województwa świętokrzyskiego. W Muzeum Historii Kielc otwarto wystawę „Album Legionów”. W zbiorach instytucji znajduje się album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu w latach 1915-1916.

Fotografie wykonał prawdopodobnie jeden autor, do dzisiaj nieznany. Zdjęcia dokumentują walki pozycyjne legionów na Wołyniu, są także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogił poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy - głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Pułk stacjonował w Kielcach w latach 1922 - 1939.

Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc mówi, że wystawa jest wyjątkiem wśród ekspozycji dotyczących I wojny światowej, które były prezentowane dotychczas w Kielcach.

- Wyjątkiem, dlatego, że prezentujemy tutaj około 20 fotografii z albumu, który był przechowywany w zbiorach rodzinnych. To album, który jest trochę anonimowy, jednak został odnaleziony i udało nam się go zakupić w 2013 roku - mówi Jan Główka.

Album przez wiele lat był przechowywany we wsi Świerże nad Bugiem. Został odnaleziony przez właściciela posesji Józefa Niemczuka, a program o nim zrealizował dziennikarz TVP Adam Sikorski. Album w 2013 roku zakupiło Muzeum Historii Kielc. Pracownicy zidentyfikowali część osób i wydarzeń ze zdjęć. To m. in. dowódca 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich płk. Bolesław Roja oraz kapelan Legionów Polskich biskup Władysław Bandurski. Na zdjęciach uwieczniono też budowę i funkcjonowanie tzw. Osiedla Rojowego pod Optową i Osiedla Legionowo oraz zniszczenia wojenne.

- Na zdjęciach mamy scenki rodzajowe, różne interesujące wydarzenia z życia obozowego przedstawiające żołnierzy 4 pułku. To chyba jest siłą tych zdjęć, że to nie są fotografie pozowane. To swoisty reportaż, który dotyczy tego, co nas w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości najbardziej interesuje. Poznajemy ludzi, bez których nie byłoby roku 1918 - mówi Jan Główka.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ekspozycji można oglądać 18 fotografii, które przeszły cyfrową rekonstrukcję. W jednej z sal znajdują się także eksponaty związane z I wojną światową.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution