101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Psy z Ameryki Południowej, Europy i Australii prezentowały się w Kielcach [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: 10.11.2018 12:34 / Data aktualizacji: 12.11.2018 14:18
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

XV Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych
Kielce. 10.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Prawie 3 tysiące psów z kilkunastu państw z całego świata można było oglądać w sobotę Targach Kielce. W ramach XV Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych prezentowało się kilkaset ras m. in. z Polski, Brazylii, Australii i Kanady. Można było zobaczyć wiele ciekawych psów ozdobnych oraz rzadkie rasy, z których w Polsce mieszka zaledwie dwóch lub trzech przedstawicieli. Z kolei najbardziej popularne są w Polsce ostatnio owczarki niemieckie, buldogi francuskie, owczarki podhalańskie i cavalier king charles spaniel.

Ciekawą, choć znaną rasą jest border collie, czyli pies pasterski pochodzący z Anglii, pracujący z owcami - mówi Agata Semik, przewodnicząca kieleckiego oddziału Zarządu Związku Kynologicznego w Polsce.

- Ciekawe w tej rasie jest to, że on owce pasie tak naprawdę za pomocą wzroku i pozycji ciała. Pochyla nisko głowę i groźnie spogląda na owce, które wiedzą, jak mają się zachować. Border collie są uznawane za najbardziej efektywnie pracujące psy pasterskie - mówi Agata Semik. 

Innym ciekawym psem pasterskim jest nieduży welsh corgi pembroke. Kynolog dodaje, że te psy hodowała królowa brytyjska Elżbieta II i jej rodzice.

- To są tak zwane psy pasterskie krótkonogie, które służyły do wpędzania i spędzania bydła ze statków - podkreśla Agata Semik.

Wystawcy z Bełchatowa zaprezentowali w Kielcach psa rasy bichon. Wystawili dwuletnią suczkę w klasie otwartej, z nadzieją na zdobycie czempionatu. Właściciele podkreślali, że pies słynie z białej szaty i jest znakomity dla alergików. Ma włosy, co nie wywołuje alergii. Słynie też z bardzo spokojnego i towarzyskiego charakteru.

Wystawę odwiedził m.in. pan Sławek ze Szczecina. Dowiedział się o niej, będąc przejazdem w Kielcach. Na targach postanowił poszukać stafforda amerykańskiego. Kiedyś był właścicielem takiego psa. Jego pupil był wtedy czwartym z tej rasy psem w Polsce. Pan Sławek wspomina, że zobaczył go po raz pierwszy w niemieckiej gazecie kynologicznej i pomyślał, że będzie to dobry pies do domu i dla dzieci.

W sobotę psy oceniane były w ringach. Następnie rozstrzygnięty został konkurs Łysa Góra Show, w ramach którego wybrane zostało najlepsze przebranie psa i właściciela. Przez cały dzień można było oglądać pokazy, np. posłuszeństwa i psiego tańca.

W niedzielę w Targach Kielce w ramach wystawy krajowej prezentowało się 930 psów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution