101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świętokrzyskie świętuje i się raduje. Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości

Data publikacji: 11.11.2018 07:29
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Golińska , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.11.2017 Kielce. Obchody Święta Niepodległości
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Polacy świętują stulecie niepodległości. W Kielcach obchody rocznicowe rozpoczęło złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości przy dworcu PKP. Potem o godzinie 11.00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

W południe uczestnicy święta włączą się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu dla Niepodległej. Pieśń śpiewana będzie na placu przez Muzeum Narodowym. Następnie wszyscy przejdą na plac Wolności, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego zostaną odsłonięte wieńce z brązu oraz wręczone będą odznaczenia państwowe.

Wszyscy uczestnicy będą mogli również wpisać się do przygotowanej specjalnie na tę uroczystość księgi pamiątkowej „Złóż życzenia Niepodległej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Podczas wydarzenia wojewoda wręczy medale okolicznościowe na 100-lecie niepodległości.

W uroczystościach wezmą także udział osoby urodzone w 1918 roku, natomiast Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekażą młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie, którego celem będzie uwrażliwienie młodych ludzi na ważne wartości - patriotyzm i honor.

Później odbędzie się m. in. rekonstrukcja historyczna, a wieczorem - pokaz laserowy. W obchody święta niepodległości włącza się m. in. straż pożarna, która pokaże najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy i przygotuje pokazy dynamiczne. Z kolei straż graniczna zaprezentuje pojazd, który jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przy kontrolach cudzoziemców.

*****

Wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. O godzinie 16.00 w foyer teatru rozpocznie się wernisaż wystawy „W stronę niepodległości”. Będą na niej prezentowane plakaty i zdjęcia ze spektakli kieleckiej sceny dramatycznej, których motywem przewodnim była wolność.
Współorganizatorem wystawy jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, do której wystawa wkrótce zostanie przeniesiona.

Teatr im. Stefana ŻeromskiegoFot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Drugim wydarzeniem w Teatrze Żeromskiego będzie czytanie „10 utworów na 10 dekad”. To polskie dzieła symptomatyczne dla kolejnych dziesięcioleci wolności w interpretacji młodzieży, pod opieką artystyczną aktorów Beaty Pszenicznej i Dawida Żłobińskiego oraz kieleckiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

*****

Koncert prezydencki w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się dzisiaj w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. W trakcie wydarzenia będzie można usłyszeć utwory Fryderyka Chopina.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira RóżyckiegoFot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Artur Jaroń, dyrektor placówki informuje, że na scenie zaprezentuje się włoski pianista, Perluigi Camicia oraz uczeń szkoły Eryk Parchański. Jak dodaje - obaj wykonawcy reprezentują różne pokolenia.

- To dwa pokolenia reprezentujące dwa narody, można powiedzieć parafrazując hymn, że „z ziemi włoskiej do Polski”. Myślę, że będziemy usatysfakcjonowani grą pianistów. Muzyka Chopina jest znana na całym świecie i zawsze z przyjemnością jej słuchamy - dodaje Artur Jaroń.
Początek koncertu o 17. Wstęp wolny.

*****

Akademicka Szkoła Podstawowa w Kielcach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała niezwykły koncert - Patriotyczne Śpiewogranie. Jest to wydarzenie łączące pokolenia - uczniów, rodziców, nauczycieli oraz ich dziadków, krewnych, przyjaciół, a także mieszkańców Kielc - podkreślają organizatorzy.

- W tym wyjątkowym dniu spotkamy się, aby wspólnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Bartłomiej Zapała, dyrektor szkoły. Jak dodaje, będziemy wspólnie śpiewali dobrze znane polskie pieśni patriotyczne, a także słuchali występu solistów chóru Akademickiej Szkoły Podstawowej oraz lokalnych zespołów wokalnych ze Studia Piosenki „Sami” oraz „Tu i teraz”.

Na scenie zaprezentowana zostanie również gawęda historyczna oraz scenka zaaranżowana przez uczniów klas czwartych ASP, której główną bohaterką jest Polska.

Koncert oraz inscenizację dopełniać będą powiewające, przygotowane przez dzieci, biało-czerwone flagi.

Patriotyczne Śpiewogranie odbędzie się w godz. od 17.00 do 19.00 w Galerii Echo. Wydarzenie wpisane jest w ogólnopolski cykl imprez, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JĘDRZEJÓW

Mszą Świętą w intencji Ojczyzny rozpoczną się o 9.00 w kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie uroczystości z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 10.00 uczestnicy święta z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą na czele przemaszerują przed Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Tam złożone zostaną kwiaty i wygłoszone będą okolicznościowe przemówienia. 

Jędrzejów. Obchody 99. rocznicy odzyskania NiepodległościJędrzejów. 11.11.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

O godz. 11.00 w Parku 700-lecia mieszkańcy miasta obejrzą inscenizację walk niepodległościowych z okresu II wojny światowej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Jędrzejowa i Warki oraz pokaz sprzętu służb mundurowych i ratowniczych. Dla wszystkich przygotowana została grochówka wojskowa.

W godzinach od 11.00 do 16.00 w Muzeum im. Przypkowskich czynna będzie wystawa „Jędrzejów w drodze do Niepodległości”. Wstęp na wystawę wolny.

O godz. 14.00 w Parku miejskim przy ul. Barbary dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zasadzone zostaną Dęby Niepodległości, wyrosłe z żołędzi pochodzących ze słynnego Dębu „Bartek”.

O godz. 15.00  w jędrzejowskim Centrum Kultury odbędzie się akademia, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Przed wejściem na koncert uczestnicy otrzymają kotyliony wykonane przez członków Jędrzejowskiej Galerii na Szlaku.

OSTROWIEC ŚW.

Koncert, spektakl i odsłonięcie Masztu Niepodległości - tak w Ostrowcu uczczone będzie Święto Niepodległości.

Ostrowiec Świętokrzyski. Święto NiepodległościOstrowiec Świętokrzyski. 11.11.2017 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Obchody rocznicowe rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godzinie 10:30 w kolegiacie św. Michała Archanioła. Eucharystię celebrować będzie biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. Po mszy o godzinie 12:00 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zaplanowano okolicznościowe przemówienia.

Jak informuje wiceprezydent Ostrowca Marzena Dębniak, o 16:30 nastąpi odsłonięcie Masztu Niepodległości w Parku Miejskim im. Józefa Piłsudskiego.

- Maszt ma symbolizować 100 lat niepodległości. Znajduje się tam także tablica poświęcona Konstytucji 3 Maja i to będzie dobre miejsce, aby tam świętować ten dzień - mówi wiceprezydent.

Mieszkańcy Ostrowca, przedstawiciele różnych pokoleń, przygotowali spektakl „100 lat w 100 minut”. Jak mówi dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Aneta Pierścińska-Maruszewska - będzie to niezwykłe wydarzenie.

- Przygotowane jest przy zaangażowaniu kilkudziesięciu osób: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wielu. Spektakl, to kompilacja krótkich fragmentów filmowych, piosenek, a także wierszy - dodaje Aneta Pierścińska-Maruszewska.

Z kolei ostrowieckie starostwo, jak co roku organizuje uroczystość „Orły dla Niepodległej”, która rozpocznie się o godzinie 17:00 przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Tam też odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestników Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz Orkiestry Polowej Brygady Drużyn Strzeleckich. Po koncercie - pokaz sztucznych ogni oraz gorąca grochówka.

SANDOMIERZ

W Sandomierzu główne obchody święta niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.30 mszą w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej. Następnie zebrani przejdą przed pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na cmentarzu katedralnym.

Sandomierz. Obchody 99. rocznicy odzyskania NiepodległościSandomierz. 11.11.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Uroczystości odbędą się z udziałem Wojska Polskiego. Po meldunku złożonym dowódcy garnizonu i modlitwie za poległych w obronie kraju przemówienia okolicznościowe wygłoszą: starosta i burmistrz Sandomierza.

Po apelu poległych oddana zostanie salwa honorowa, następnie delegacje złożą kwiaty przy pomniku. Po uroczystościach na placu obok Starostwa Powiatowego odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu 100-osobowego chóru z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu pod kierunkiem Beaty Ryńskiej. Wszyscy będą mogli też skosztować wojskowej grochówki.

STASZÓW

W Staszowie podczas obchodów Święta Niepodległości orkiestra dęta Grupy Azoty przejdzie ulicami miasta z koncertem marszowych utworów. Muzycy wyjdą z parku im. Adama Bienia o godzinie 11.30. W południe na staszowskim rynku odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa  do hymnu”.

Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II na mszę w intencji ojczyzny. Po niej uroczystości ponownie przeniosą się na rynek, gdzie odbędą się okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution