101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mazurek Dąbrowskiego zostanie odśpiewany z grodziska w Stradowie

Data publikacji: 11.11.2018 08:57
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Grodzisko w Stradowie
Fot. Antoni Kocela / youtube.com

Z największego w Polsce wczesnośredniowiecznego grodziska w Stradowie popłyną dziś dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Hymn państwowy zaśpiewają wspólnie mieszkańcy gminy Czarnocin, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Kilkaset stojących w szeregu osób zaintonuje Mazurka Dąbrowskiego dzierżąc w dłoniach kilkusetmetrową biało-czerwoną wstęgę.

Wójt Czarnocina, Maria Kasperek, podkreśla, że wyjątkowy jubileusz stulecia polskiej niepodległości i wpisująca się w niego ogólnopolska akcja wspólnego śpiewania hymnu zasługują na wyjątkową oprawę. Dodaje, że grodzisko w Stradowie, jako obiekt przesiąknięty polską historią jest idealnym miejscem do wspólnego świętowania i zamanifestowania swojego przywiązania do ojczyzny.

- W tym niezwykłym miejscu chcemy wspólnie ze wszystkimi mieszkańcami gminy uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To również wyraz naszej gminnej jedności. Każdy z uczestników po zejściu z wałów grodziska otrzyma na pamiątkę fragment tej ogromnej biało-czerwonej wstęgi, która zostanie pocięta na części - wyjaśnia Maria Kasperek.

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Stradowie jest największym takim obiektem w Polsce. Jego powstanie w VIII wieku wiązane jest przez historyków z państwem Wiślan. Antoni Kocela, regionalista i propagator wiedzy na temat stradowskiego zabytku, tłumaczy, że grodzisko położone jest na wzgórzu w odległości około 750 metrów od wioski. Ma kształt podkowy. Szacuje się, że gród wraz z podgrodziami i osadami przygrodowymi mógł mieć około 45 hektarów oraz kilkuset mieszkańców.

- Problem z grodziskiem polega na tym, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków w naszym regionie, ale jednocześnie jest mało znany. Jedno jest pewne, kiedy bywałem na grodzisku z ludźmi z różnych części świata od Australii po Stany Zjednoczone, wszyscy byli zauroczeni tym miejscem. Warto je zwiedzić. Liczymy, że wspólny happening 11 listopada na grodzisku przyczyni się również do jego promocji - podkreślił Antoni Kocela.

Wspólne śpiewanie hymnu państwowego na grodzisku w Stradowie, podobnie jak w innych miejscach w kraju i za granicą, rozpocznie się punktualnie w samo południe.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution