101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Frankowski: dziś nie docenia się olbrzymiego wysiłku ludzi Kościoła

Data publikacji: 11.11.2018 14:32
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Setna rocznica odzyskania niepodległości. Na zdjęciu: biskup Edward Frankowski
11.11.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Mszy świętej w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej w Sandomierzu przewodniczył biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Hierarcha mówił w homilii o ojcach niepodległości, przypominając m.in. Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także o roli polskich rodzin oraz duchowieństwa w utrzymaniu ducha polskości.

Biskup Edward Frankowski stwierdził, że do odzyskania niepodległości przyczyniły się polskie rodziny wychowane w duchu religijnym i patriotycznym.

- Członkowie tych rodzin podejmowali wiele cennych wysiłków dla podtrzymania polskości. Odbywało się to głównie w parafiach, gdzie powstawały różne stowarzyszenia społeczne i kulturalne, wydawnictwa, organizacje handlowe i gospodarcze i wiele innych. Gdy przyszedł czas na wolność i niepodległość gotowe były już kadry od wiosek, aż po stolicę - stwierdził biskup Frankowski.

Jego zdaniem, dziś nie docenia się olbrzymiego wysiłku ludzi Kościoła, którzy wspierali Polaków, byli z nimi zawsze i pomagali im przetrwać lata niewoli. To codzienna praca księży i ich zasługi w wiarę w odrodzenie wolnego kraju. Biskup Edward Frankowski przypomniał, że w 1918 roku odradzające się państwo polskie było biedne i wyniszczone, a mimo to Polacy potrafili pracować i współpracować ze sobą w taki sposób, że dwa lata później zdołali obronić swój kraj przed bolszewicką nawałą.

Po mszy zebrani na czele z Sandomierską Orkiestrą Dętą przeszli ulicami miasta na cmentarz katedralny gdzie przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów AK odbyły się dalsze obchody z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution