101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Stulecie uroczyście i na sportowo w Ostrowcu

Data publikacji: 11.11.2018 14:58 / Data aktualizacji: 11.11.2018 18:41
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Uroczystości związane z obchodami 100 lat niepodległości Polski

Ostrowiec Świętokrzyski. Uroczystości związane z obchodami 100 lat niepodległości Polski
11.11.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Uroczyście, a także na sportowo świętował Ostrowiec Świętokrzyski wyjątkową rocznicę 100 lat wolnej i niepodległej Polski. Obchody rozpoczęła msza święta, którą celebrował biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w kolegiacie pod wezwaniem Michała Archanioła.

W wygłoszonym kazaniu w kontekście przeżywanej rocznicy odniósł się do Ewangelii. Jak mówi biskup sandomierski, należy pamiętać i wspominać osoby wybitne, ale też te podobne do ubogiej wdowy, które oddały wszystko, co miały, po to, aby Polska była wolna.

Ksiądz biskup zwrócił uwagę na podział polityczny i społeczny w dzisiejszej Polsce, jako przykład podając wydarzenia z minionego tygodnia, kiedy włodarze dwóch miast, w tym stolicy Polski, chcieli zablokować marsze patriotyczne. Podkreśla, że pielęgnowanie polskości i tożsamości nie powinno być powodem do wstydu.

- Nasze narodowe znaki nikogo nie poniżają i nikogo nie wykluczają. Bo czy mogą dyskryminować: miłość, czystość, krew, ofiarowane na ołtarzu ojczyzny? - pytał biskup.

Jak zaznaczył, obecna polityka historyczna zmierza w dobrym kierunku, choć zauważa, że za mało Polski jest w myśleniu Polaków, w tym osób ważnych w państwie - parlamentarzystów, ludzi kultury, czy dziennikarzy, którzy często szkalują swój kraj.

W uroczystościach udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele szkół, urzędów, różnych ostrowieckich środowisk. Poseł Andrzej Kryj mówi, że cieszy go możliwość przeżywania tej wyjątkowej rocznicy, ponieważ jest dumny z przodków, którzy nie dali się zrusyfikować i zgermanizować. Podkreśla jednak, że dziś nie brakuje innych krajów, które nie chcą, aby Polska była silna, niezależna i dbająca o swój interes.

- Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Trzeba jej bronić, pielęgnować, a Ojczyznę umacniać, bo zagrożeń jest bardzo wiele, tych czyhających z zewnątrz - tłumaczy poseł.

Przed mszą w przedsionku kościoła odsłonięta została tablica upamiętniająca setną rocznicę. Do odsłonięcia zaproszone zostały stuletnia mieszkanka Ostrowca Stanisława Gryz oraz 3-miesięczna Hania z rodzicami.

Mieszkańcy miasta uczestniczący we mszy podkreślają, że niepodległość jest bardzo ważna i co roku ją celebrują.

- Rodzice przychodzili z dziećmi, aby znały historię i tradycję. Z kolei młodzież pokazuje, że też celebruje ważne rocznice. Przodkowie za nas walczyli, więc powinniśmy o nich pamiętać i modlić się - mówią ostrowczanie.

Od kilku lat niepodległość w Ostrowcu na swój sposób świętują też biegacze. Dziś po raz szósty odbyły się Ostrowieckie Biegi Niepodległości. Chętnych nie brakowało, także spoza kraju. Jak mówią, to dobry, coraz bardziej popularny sposób na okazanie przywiązania do Ojczyzny, to też forma świętowania z całymi rodzinami.

W ramach miejskich i powiatowych obchodów odbyło się także odsłonięcie Masztu Niepodległości w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dwa wydarzenia kulturalne - koncert patriotyczny przy pomniku Marszałka oraz spektakl w kinie Etiuda.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution