101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sandomierz upamiętnił tych, którzy walczyli o naszą wolność

Data publikacji: 11.11.2018 15:19
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Setna rocznica odzyskania niepodległości
11.11.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów na cmentarzu katedralnym. Poprzedziła je msza w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej, skąd zebrani wspólnie przeszli ulicami miasta niosąc w rękach biało-czerwone chorągiewki. Dużo osób miało przypięte kotyliony. Kolumnę prowadziła Sandomierska Orkiestra Dęta.

Przy pomniku w przemówieniu okolicznościowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek przypomniał, że w 1918 roku Polacy sięgnęli po niepodległość, ciężko ją wywalczyli i wypracowali, nikt nam jej nie dał.

Podkreślił ogromną rolę Józefa Piłsudskiego, który - jak się wyraził - przeorał świadomość Polaków przekonując ich, że niepodległość to najwyższa wartość, a naród może się rozwijać tylko w swoim państwie. Niestety niedługo cieszyło się ono wolnością. Po niespełna 20 latach znów trzeba było zmierzyć się z wrogiem.

- Być może to młode państwo było niedoskonałe, ale na tyle silne, że przetrwało kolejne wichry wojny i noc komunizmu - dodał poseł Marek Kwitek.

O silnym narodzie mówił również starosta sandomierski Stanisław Masternak.

- Żaden inny kraj w Europie nie mógłby się zdobyć bez pracy poprzednich pokoleń na to, żeby w ciągu roku czy dwóch wystawić prawie milionową armię. Piłsudski stworzył Legiony, a Dmowski przyczynił się do powstania błękitnej armii Hallera, która odegrała wielką rolę później, gdy Rosjanie stali u bram Warszawy - dodał starosta.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski zwrócił uwagę na jedność narodu, który potrafił ponad podziałami stanąć razem w imię słusznej sprawy. Było to możliwe, dzięki prospołecznemu nastawieniu rządzących elit i samego społeczeństwa. Burmistrz powiedział, że dziś każdy powinien zadać sobie pytanie, czy potrafilibyśmy dla dobra kraju zjednoczyć się pomimo innych poglądów, czy przyzwyczajeń. Podkreślił, że to nikt inny, tylko ludzie budują i kształtują społeczeństwo obywatelskie i mają wpływ na rzeczywistość.

- Przy okazji tak wspaniałej rocznicy warto zastanowić się, czy wolność wywalczoną przez naszych przodków potrafimy wykorzystać we właściwy sposób - dodał burmistrz Bronkowski.

Po przemówieniach odbyła się modlitwa za tych, którzy zginęli za ojczyznę, potem był apel poległych i salwa honorowa, którą oddało Wojsko Polskie. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, uczniowie szkół, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń. Uroczystości uświetnili członkowie Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Przy Starostwie Powiatowym odbył się poczęstunek wojskową grochówką.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution