101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Buszczanie oddali hołd Niepodległej

Data publikacji: 11.11.2018 15:25
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Busko. Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
11.11.2018 / Fot. Łukasz Chodór /

W Busku-Zdroju obchody setnej rocznicy niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej, uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Bohaterów Warszawy, Placem Zwycięstwa i ulicą Mickiewicza na plac przy Galerii BWA „Zielona”, gdzie na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przed pomnikami: Męczeństwa i Żołnierzy Batalionów Chłopskich złożone zostały wiązanki kwiatów.

Następnie biało-czerwony korowód, który poprowadzili buscy harcerze, przeszedł pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się główne uroczystości. Kilkadziesiąt delegacji złożyło w tym miejscu kwiaty, dzieci i młodzież zaprezentowały krótki program artystyczny, a punktualnie o godzinie 12:00 kilkuset mieszkańców i kuracjuszy włączając się w ogólnopolską akcję, odśpiewało wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że udział w nich był dla nich dużym przeżyciem. Zwracali uwagę na ich bogatą i podniosłą oprawę. Dodawali, że 11 Listopada jest świętem wszystkich Polaków, którzy wspólnie powinni w tym dniu radować się i świętować niepodległość swojej ojczyzny.

Burmistrz Waldemar Sikora podkreśla, że setna rocznica polskiej niepodległości jest idealną okazją zarówno do wspominania zasług i dziękowania tym, którzy o niepodległą Polskę walczyli, ale również sprzyja patrzeniu z nadzieją w lepszą przyszłość.

- W tak szczególnym dniu musimy być razem. Powinniśmy radować się z wolności naszego kraju, ale także z tej naszej małej ojczyzny Buska-Zdroju. To dobry czas, aby jednoczyć wszystkich wokół jednego wspólnego celu, jakim jest rozwój wszystkich miejscowości, w których żyjemy - podkreślił Waldemar Sikora.

W obchodach wzięli udział przedstawiciele powiatowych, miejskich instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Łukasz Szumilas, prezes Stowarzyszenia Młode Busko, zaznacza, że najważniejsze teraz powinno być budowanie wspólnoty. 

- Najważniejsze, byśmy w tym dniu potrafili się jednoczyć. Pokazali to mieszkańcy Buska-Zdroju. Wszyscy na równi stanęliśmy do hymnu. Patriotyzm, przywiązanie do ojczyzny i narodowych barw są cnotą, o którą musimy dbać, kultywując chociażby coroczne obchody naszego Święta Niepodległości - uważa Łukasz Szumilas.

W trakcie buskich obchodów Święta Niepodległości rozdawano mieszkańcom rogale świętomarcińskie. Uroczystości zwieńczył przygotowany przez młodzież spektakl „Na skrzydłach Niepodległości” zaprezentowany w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution