101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego otrzymali medal. Z okazji stulecia niepodległości

Data publikacji: 11.11.2018 15:45
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. Setna rocznica odzyskania niepodległości

Jędrzejów. Setna rocznica odzyskania niepodległości
11.11.2018 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

W Jędrzejowie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. Mszy przewodniczył biskup Marian Florczyk w asyście opata klasztoru cystersów Edwarda Stradomskiego oraz proboszczów jędrzejowskich parafii.

Po mszy świętej poczty sztandarowe wraz z delacjami i tłumnie zgromadzonymi mieszkańcami miasta na czele z orkiestrą dętą przemaszerowali przed Muzeum im. Przypkowskich, gdzie przed tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie, złożono wiązanki kwiatów.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie włodarze powiatu, miasta, delegacje uczniów, a także organizacje kombatanckie i polityczne złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek w swoim przemówieniu przypomniał historię dochodzenia Polaków i narodu polskiego do niepodległości. Podziękował mieszkańcom Jędrzejowa za wspólne uczczenie tak ważnego dnia w naszej historii. Starosta nawoływał do budowania zgody dla dobra i przyszłości ziemi jędrzejowskiej i narodu polskiego.

- Nasza młodzież nie będzie nas rozliczać za to, jak się spieramy, ale za to, co zrobiliśmy dobrego dla Jędrzejowa, powiatu jędrzejowskiego, a tym samym dla Polski. Zachęcam, abyśmy z tego dnia wyszli umocnieni i do siebie przyjaźnie nastawieni. Niech te biało-czerwone goździki przełamią lody naszych serc i połączą nas w biało- czerwonej drużynie dla powiatu jędrzejowskiego dla Rzeczypospolitej - mówił starosta Kaczmarek.

Podczas uroczystości list do mieszkańców powiatu jędrzejowskiego w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek odczytał Paweł Faryna wiceprzewodniczący rady powiatu jędrzejowskiego. Po czym Marek Bogusławski - szef struktur PiS w powiecie przekazał na ręce starosty od wojewody dla wszystkich mieszkańców powiatu medal z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dumy z ogromnej frekwencji mieszkańców Jędrzejowa podczas oficjalnych uroczystości nie krył Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa. Przywołując słowa ks. biskupa Marina Florczyka, wygłoszone podczas homilii zaznaczył, iż miłość do Ojczyzny i oddanie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej staje się nie tylko obowiązkiem, ale i modne. Jak dodał, od kilku lat podczas świąt państwowych obserwuje się coraz większe zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców Jędrzejowa.

- Manifestowanie i okazywanie umiłowania do Polski staje się popularne, to powód do dumy i oby tak na zawsze było - mówił burmistrz Piszczek. 

W uroczystości z biało czerwoną flagą udział wzięła młodzież z ZSP Nr 2 im. Generała Stefana Roweckiego-Grota. Jak mówili, są dumni, że mogli wziąć udział w tak ważnym i historycznym wydarzeniu.

Również mieszkańcy Jędrzejowa, którzy przybyli wspólnie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości podkreśli, że czują obowiązek bycia razem, aby oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie w imię wolnej Polski.

Po oficjalnych uroczystościach w Parku 700-lecia mieszkańcy miasta obejrzeli inscenizację walk niepodległościowych z okresu II wojny światowej w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz pokaz sprzętu służb mundurowych i ratowniczych. Dla wszystkich przygotowana została grochówka wojskowa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution