101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nagrody Bonum Publicum wręczone

Data publikacji: 11.11.2018 17:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Sandomierz. Wręczenie nagród Bonum Publicum. Na zdjęciu:młodzież z IV LO w Białej Podlaskiej
11.11.2018 / Fot. Radio Kielce

W Zamku Królewskim w Sandomierzu wręczono nagrodę burmistrza miasta Bonum Publicum. Patronuje jej twórca polskiego regionalizmu Aleksander Patkowski. Nagroda ma charakter ogólnopolski. Przyznawana jest w dwóch kategoriach. Pierwsza jest skierowana do osób i stowarzyszeń, które działają na rzecz rozwoju i promocji swoich małych ojczyzn.

Otrzymała ją Beata Hebzda-Sołogub, prezes Fundacji Forum Dialogu Między Kulturami w Dzierżoniowie. Komisja konkursowa doceniła wkład Fundacji w dokumentowanie lokalnej historii. Jednym z ostatnich jej działań jest dokonanie inwentaryzacji 200-letniego cmentarza żydowskiego w Dzierżoniowie, czyli spisanie wszystkich nagrobków oraz osób spoczywających na tej nekropolii. Na tej podstawie powstał album z tłumaczeniem inskrypcji nagrobnych, uruchomiono również stronę internetową cmentarza żydowskiego. Fundacja zajmuje się również z historią mówioną. Prowadzone są wywiady z najstarszymi mieszkańcami, uruchomiono cyfrowe archiwum.

Nagroda Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego przyznawana jest również w kategorii publikacji dotyczących lokalnych środowisk.

Laureatem został Andrzej Nowak Arczewski za książkę pt. „Zmiłuj się nad nami”. Jest to opowieść o Żydach z Klimontowa w powiecie sandomierskim. Przed wojną stanowili oni 85 procent populacji tamtejszej ludności.

Nagrodę Bonum Publicum w kategorii młodzieżowej przyznaje I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum. Otrzymali ją uczniowie z IV LO w Białej Podlaskiej za pracę dotyczącą aktywności gospodarczej mieszkańców Białej Podlaskiej w okresie międzywojennym.

Uroczystości zakończyły się występem 100-osobowego chóru z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu pod kierunkiem Beaty Ryńskiej. W repertuarze znalazły się przede wszystkim utwory o tematyce niepodległościowej i patriotycznej.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution