101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rozrywka w biało-czerwonych barwach w Skarżysku

Data publikacji: 11.11.2018 19:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Skarżysko. Patriotycznie pod Strzechą
11.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Skarżysku-Kamiennej w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano piknik „Patriotycznie pod strzechą”. Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy mieli okazję na spędzenie popołudnia w rodzinnej atmosferze. To inicjatywa Koła Przyjaciół Harcerstwa przy Obwodzie Świętokrzyskim Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

Jakub Karpeta, inicjator akcji zaznacza, że to próba przeniesienia amerykańskiego sposobu świętowania Dnia Niepodległości na rodzimy grunt. Stąd wielowymiarowa propozycja dla całych rodzin.

Spotkanie zorganizowane zostało w Miejskim Centrum Kultury. W kilku salach równolegle odbywały się wydarzenia towarzyskie, muzyczne czy plastyczne. Przygotowana została kawiarenka w stylu lat dwudziestych, z przedwojennymi piosenkami i ciastem. Prowadzona była gra miejska, w którą mogły angażować się małe dzieci z rodzicami. Na warsztatach plastycznych powstawało godło Polski w różnych technikach.

Jedną z najciekawszych propozycji była prywatka na 100latka, podczas której zaprezentowano sto piosenek, które towarzyszyły Polakom w czasie minionego stulecia. Odpowiedzialny za przygotowanie muzyki Rafał Żak mówi, że dobór utworów nie był łatwy. Poprzedziły go konsultacje z wieloma osobami, również muzykami ze Skarżyska. Najstarsze zaprezentowane piosenki pochodzą z lat trzydziestych XX wieku, najnowsze to świeże utwory sprzed kilku miesięcy. Można było usłyszeć zarówno piosenkę „Ta ostatnia niedziela”, jak i „Polsko” Krzysztofa Zalewskiego. Znalazło się także miejsce dla hip-hopu. Tu konsultantami byli młodzi ludzie, dla których ten rodzaj muzyki jest bliski.

Dzięki równoległemu prowadzeniu różnych wydarzeń „Spotkanie pod strzechą” zgromadziło wielu skarżyszczan i gości. Harcerze, którzy przygotowywali kolejne atrakcje, mówili, że to ich wkład w budowanie Polski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution