101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gęsina na Świętego Marcina. W Opatowie wracają do tradycji

Data publikacji: 11.11.2018 19:38
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Opatów. Gęsina na św. Marcina w podziemiach opatowskich

Opatów. Gęsina na św. Marcina w podziemiach opatowskich
11.11.2018 / Fot. Zbigniew Zybała /

W dniu Święta Niepodległości przypada wspomnienie liturgiczne św. Marcina, biskupa, świętego kościoła katolickiego, patrona żołnierzy. Pod jego wezwaniem w Opatowie znajduje się romańska kolegiata, jeden z największych zabytków. Nawiązując do wspomnienia świętego oraz popularnego powiedzenia „Gęsina na św. Marcina” Podziemna Trasa Turystyczna, oprócz szeregu wystaw dotyczących 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowała także poczęstunek z mięsem gęsi w roli głównej.

Opatowianie uczestniczący w parafialnym odpuście, swoje kroki skierowali także do podziemi opatowskich. Jak mówią, gęsina powinna stać się znakiem rozpoznawczym dla Opatowa. Doceniają inicjatywę podziemi i chcieliby, aby było ich więcej. Niektórzy po raz pierwszy smakowali gęsiego mięsa.

Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Turystyki i Rekreacji Mariusz Szwajkowski mówi, że to dopiero początek promocji gęsiego mięsa. Twierdzi, że jest potrzeba odkrywania nowych smaków.

- Ma Poznań swoje koziołki i rogale, ma i Opatów pączki od Szarego oraz gęś opatowską. Odkrywamy smaki na nowo - mówi Mariusz Szwajkowski.

A na stołach pojawił się rosół z gęsiny, udka, gęsi smalec czy gęsie żołądki przy współpracy jednej z opatowskich restauracji w hotelu Miodowy Młyn. Dyrektor Iwona Bąk mówi, że gęsina wraca do łask i ma coraz więcej zwolenników.

- Gęsina gości u nas co roku, szczególnie w listopadzie. Staramy się ją promować, aby powróciła na stoły - mówi Iwona Bąk.

W podziemiach otwarto nowe wystawy związane ze stuleciem odzyskania niepodległości. Wśród nich wizerunki Beliniaków oraz prezentacja bagnetów.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution