101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W listopadzie ponownie zakwitły niektóre rośliny

Data publikacji: 12.11.2018 16:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Listopadowe pąki magnolii
12.11.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Wysokie jak na listopad temperatury powietrza, które mieliśmy do niedawna, spowodowały, że niektóre rośliny ogrodowe ponownie zakwitły. Dotyczy to m.in. magnolii, jabłoni ozdobnych, różaneczników, forsycji i kasztanowców.

Jak powiedziała Elżbieta Krempa, kierownik działu ds. ogrodnictwa w sandomierskim oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, nie jest to komfortowa sytuacja dla naszych roślin, ponieważ zmusza je do dodatkowego wysiłku w postaci kwitnienia. Może to poskutkować zwiększonym przemarzaniem i gorszą kondycją roślin na wiosnę i w lecie.

Elżbieta Krempa w przypadku przydomowych ogrodów nie poleca teraz usuwania kwitnących kwiatów, chyba że to kwitnienie jest zbyt obfite i przeszkadza roślinie.

Wysokie temperatury powietrza spowodowały także nadmierny wzrost roślin na niektórych plantacjach rolniczych. Dotyczy to rzepaku i pszenicy ozimej. Rzepak jest przerośnięty. 

- Taki stan to strata energetyczna dla danej rośliny, bo i tak zima zniszczy te części nadziemne. Ponadto, jeśli zimą będzie dużo śniegu, to pod tą pokrywą dojdzie do procesów gnilnych - powiedział Waldemar Pachla, nauczyciel w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.

Rolnicy, chcąc zminimalizować nadmierny wzrost roślin uprawnych w listopadzie, wykonują zabiegi na powstrzymanie tego procesu. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution