101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Podziemia świętują stulecie niepodległości

Data publikacji: 12.11.2018 17:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Józef Piłsudski i Beliniacy w opatowskich podziemiach
12.11.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

„Hej, kto Polak, na bagnety!” oraz „Józef Piłsudski i Beliniacy” - to dwie nowe wystawy, które z okazji stulecia polskiej niepodległości zostały zorganizowane w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie.

Jak informuje przewodnik po opatowskich piwnicach Zbigniew Zybała, w podziemnej trasie prezentowane są oryginalne bagnety z czasu pierwszej wojny światowej, używane przez różne wojska. To forma upamiętnienia walk o niepodległość.

- To eksponaty, które brały udział w walkach, odzyskiwaniu niepodległości - mówi Zbigniew Zybała.

Jednym z cenniejszych przedmiotów jest bagnet, który na rękojeści ma wypisany „Lwów 1918”, co oznacza, że dokładnie 100 lat temu w listopadzie 1918 roku służył obrońcom Lwowa.

Ciekawym eksponatem jest także oryginalna francuska chusta z końca XIX wieku, na której widnieje instrukcja montażu i demontażu karabinu oraz zawiera obrazki, na których widnieje sposób zachowania się na polu walki.

Podziemna Trasa Turystyczna przypomina także „siódemkę Beliny”, czyli żołnierzy grupy zwiadowczej strzelców Józefa Piłsudskiego. Ich twarze zostały wyrzeźbione przez lokalnego artystę Zygmunta Niewiadomskiego, towarzyszy im Marszałek. Sam Belina-Prażmowski urodził się w pobliskim Ruszkowcu.

- Nasi bohaterowie, walczyli tutaj w początkach wojny światowej, kiedy formowały się Legiony Polskie - mówi opatowski przewodnik. Jak dodaje, w słynnej siódemce służył także Antoni Jabłoński, najmłodszy z całej grupy, urodziny w Usarzowie niedaleko Opatowa.

W podziemiach obejrzeć można także wystawy krzemienia pasiastego i ćmielowskiej porcelany.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution