101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Prezydent Andrzej Duda uhonorował Stefana Żeromskiego

Data publikacji: 12.11.2018 17:48
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Warszawa. Wręczenie Orderów Orła Białego pośmiertnie 25 wybitnym Polakom
11.11.2018 / Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Stefan Żeromski został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego. 11 listopada odznaczenie wręczył prezydent Andrzej Duda. W sumie w Zamku Królewskim order otrzymało 25 wybitnych Polaków.

Jak mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Stefan Żeromski był znakomitym pisarzem, dla którego nasz kraj był wyjątkowo ważny.

- Myślę, że Żeromski doskonale wpisuje się we wszystkie wydarzenia związane z niepodległością i to jego odznaczenie właśnie w stulecie odzyskania niepodległości jest znamienite. Bardzo się cieszę, że ten order znajdzie się u nas w muzeum i zapewniam, że będzie godnie eksponowany - zapowiada dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jak dodaje Robert Kotowski, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego również mogą czuć się zaszczyceni, bowiem - jak podkreślił - czujemy się związani ze Stefanem Żeromskim. Dyrektor dodaje, że od lat Muzeum Narodowe stara się propagować twórczość pisarza oraz przywracać pamięć o tym twórcy.

Robert Kotowski nie ukrywa, że chwila, gdy z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odbierał Order Orła Białego dla Stefana Żeromskiego, była dla niego wyjątkowo ważna.

- Towarzyszyły mi bardzo duże emocje, bo Stefan Żeromski to jeden z moich ulubionych pisarzy. Poczułem się wyjątkowo, że moja droga, choćby w takiej mikroskali, mogła przeciąć się z drogą Stefana Żeromskiego. Byłem bardzo dumny, że mogłem odebrać to odznaczenie z rąk prezydenta - twierdzi Robert Kotowski.

Wśród Polaków pośmiertnie uhonorowanych Orderem Orła Białego są również między innymi Ignacy Daszyński, Roman Dmowski i Janusz Korczak.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution