101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Film "Niepodległość" - niezwykła lekcja historii [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 13.11.2018 10:38
Kategoria: Wiadomości /Źródło: IAR
Komentarze
Kadr z filmu Niepodległość w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego

Kadr z filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego
Fot. Narodowy Instytut Audiowizualny

W Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Niepodległość”. Pełnometrażowy film dokumentalny, który pokazuje fenomen odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, został utworzony z archiwalnych materiałów z lat 1914-1923, które do tej pory nigdy nie były prezentowane. Wyreżyserował go Krzysztof Talczewski, a muzykę do dokumentu skomponował Krzesimir Dębski.

Producent i współscenarzysta filmu Mirosław Bork mówił, że ten film ukazuje nie tylko wielką politykę, ale i rzeczywistość okresu odbudowywania Polski. Dodał, że przedstawia on ojców niepodległości takich, jakimi byli - „żywych, załatwiających sprawy, walczących”.

- W filmie zobaczymy Polaków ze wszystkich zaborów, zwykłe życie w małych miasteczkach, wioskach, na rzece Wiśle. Moim zdaniem to będzie dla widowni niezwykle interesujące, bo pomijając cały wymiar historyczny albo polityczny tego, jak powstawała Polska, my w tym filmie pokazujemy kawał życia - podkreślił Mirosław Bork.

Współproducentem filmu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a minister kultury Piotr Gliński tłumaczył, że dokument „Niepodległość” to niezwykła lekcja historii.

- Film jest fascynujący. To bardzo szybka, skrótowa i syntetyczna opowieść o tworzeniu się Polski na nowo, komentowana przez świadków epoki. To fascynujące dzieło, które będzie edukowało pokolenia Polaków w atrakcyjny sposób, bo forma jest bardzo ważna - powiedział Piotr Gliński.

Film został złożony z odnalezionych w kilku archiwach europejskich kronik filmowych. Archiwalia zostały ułożone w opowieść o dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości, zrekonstruowane cyfrowo i pokolorowane. Robert Jaszczurowski z firmy, która zajęła się właśnie pokolorowaniem i obróbką cyfrową materiałów archiwalnych, podkreśla, że praca nad tym filmem była ogromnym wyzwaniem.

- Klatki były w różnych odstępach od siebie, należało je zrekonstruować i pokolorować, nie mając o tym informacji.  Pomysł polegał na tym, żeby to wyglądało jak na starych błonach ORWO, jak na starych zdjęciach. Animatorzy zajmowali się tym, aby wszystkie postaci nabrały koloru, a także, aby poruszały się w tempie postaci filmowanych, a montażyści montowali to całość - tłumaczył Robert Jaszczurowski.

FILM „NIEPODLEGŁOŚĆ” MOŻNA BEZPŁATNIE OBEJRZEĆ NA STRONIE NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO

Plakat filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa TalczewskiegoFot. Narodowy Instytut Audiowizualny

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution