101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Obce samoloty nad naszym niebem

Data publikacji: 13.11.2018 13:59 / Data aktualizacji: 14.11.2018 07:12
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. Wojsko Polskie

W środę i czwartek na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone ćwiczenia systemu alarmowania ludności o zagrożeniu z powietrza. Na terenie całego województwa zawyją syreny alarmowe. Ćwiczenia odbędą się pod kryptonimem „renegade”.

Takim obiektem jest cywilny samolot, który bez pozwolenia wtargnął na teren powietrzny naszego kraju. Lata bez zezwolenia i nie dostosowuje się do poleceń kierujących obroną powietrzną - tłumaczy Grzegorz Wieczorek z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Samoloty stwarzają duże zagrożenie, przede wszystkim terrorystyczne. Ćwiczenia prowadzone są raz do roku i mają charakter profilaktyczny. Zostanie wybrany samolot, który nie reaguje na polecenia, a inne maszyny spróbują sprowadzić go na lotnisko - mówi Grzegorz Wieczorek.

W ramach ćwiczeń Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformuje o sytuacji Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Instytucja otrzymuje informacje o tym, gdzie znajduje się zagrożenie, ile samolotów zbliża się i jaki mają pułap.

- Naszą rolą jest odpowiednio zareagować i poinformować wojsko i mieszkańców o zagrożeniu używając odpowiednich sygnałów dźwiękowych.

Czy ostatecznie syreny zostaną uruchomione na terenie województwa świętokrzyskiego nie jest pewne, bowiem trasa samolotu jest tajna. Zapasowy termin ćwiczeń to piątek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution