101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami wywołują wiele kontrowersji

Data publikacji: 13.11.2018 14:51
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Kielce. 13.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kieleckie spółdzielnie mieszkaniowe sprzeciwiają się zmianom w segregowaniu odpadów. Od nowego roku sortowanie śmieci będzie obowiązkowe, za oddawanie odpadów mieszanych mieszkańcy będą mogli zapłacić karę w wysokości nawet czterokrotności jednorazowej opłaty. Temat nowych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami był także podnoszony podczas dzisiejszego Kieleckiego Forum Spółdzielni Mieszkaniowych.

Jak informuje Eryk Wilkoński, przewodniczący Forum Kieleckich Spółdzielni Mieszkaniowych, gremium będzie chciało wypracować porozumienie, aby odpowiedzialność zbiorowa nie była dotkliwa dla poszczególnych spółdzielni.

- Mamy przygotowaną uchwałę, która zobowiązuje pięcioosobowe kolegium forum, do wystąpienia do innych instytucji w sprawie protestu wobec proponowanych rozwiązań dotyczących segregacji odpadów i odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców spółdzielni za brak sortowania śmieci - dodaje.

Ewa Maruszak prezes Spółdzielni Budowlano - Mieszkaniowej Pionier, zaznacza, że większość spółdzielni nie jest przeciwna segregacji odpadów, ciężko jest jednak wyegzekwować i ujawnić te osoby, które wyrzucają śmieci do nieodpowiednich kubłów.

- Na terenie spółdzielni mamy altany śmietnikowe, do których odpady wyrzucają okoliczni mieszkańcy, jak również przyjezdni, a także osoby spoza miasta. Istnieje także duży problem z obiektami handlowymi, przy których również znajdują się pojemniki, a bardzo często zdarza się tak, że do pojemników przeznaczonych na plastik są wrzucane odpady różnego rodzaju - dodaje.

Ewa Maruszak zaznacza, że proponowane rozwiązanie nakładające na mieszkańców kary w wysokości czterokrotności jednorazowej opłaty w przypadku stwierdzenia braku segregacji jest niesprawiedliwe dla większości członków spółdzielni, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków. 

Od nowego roku w Kielcach nie będzie konieczności dostawiania kolejnych pojemników. Tak jak dotychczas, śmieci będą segregowane w pięciu frakcjach. Kosz czarny jest przeznaczony na odpady zmieszane, brązowy na biodegradowalne, zielony na szkło, niebieski na papier oraz żółty na plastik i metal.

Kieleckie Forum Spółdzielni mieszkaniowych funkcjonuje od kilku lat i zrzesza 12 spółdzielni działających na terenie miasta. Podczas dzisiejszego spotkania oprócz kwestii zmian w sposobie segregowania odpadów przedstawiciele forum dyskutowali także o kwestii założenia świętokrzyskiego związku rewizyjnego spółdzielni mieszkaniowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution