101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Stężenia szkodliwych pyłów w Świętokrzyskiem przekroczyły dozwolone normy

Data publikacji: 13.11.2018 15:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Smog ponownie pojawił się w województwie świętokrzyskim. Dziś o godzinie 12:00 w Kielcach normy były przekroczone o 20 procent, a w Połańcu o 50. Podobnie było w Małogoszczu i Nowinach. Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach informuje, że stężenia szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu w ostatnich dniach kilkukrotnie przekraczały dozwolone normy.

- Są to pyły bardzo niebezpieczne. Ich źródłem są przede wszystkim stare piece w domkach jednorodzinnych.

Z kolei straż pożarna zwraca uwagę na to, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest także  przez osadzanie się sadzy w kominach. Podczas spalania ich nadmiar unosi się w powietrze. Jak przypomina Paweł Ksel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, zgodnie z przepisami, jeżeli piec jest opalany paliwem stałym, przewody  powinny być czyszczone nie rzadziej niż cztery razy w roku, natomiast jeśli są opalane paliwem gazowym, bądź ciekłym przewody powinny być czyszczone co najmniej dwa razy w roku.

W walkę ze smogiem zaangażowana jest miedzy innymi straż miejska, która kontroluje czym palone jest w piecach, ale także miejsca, gdzie spalane są odpady. Maria Plutka, rzecznik instytucji informuje, że strażnicy od września interweniowali prawie 70 razy. 

- Ukaraliśmy sześć osób. Można powiedzieć, że w tym zakresie zwiększa się świadomość mieszkańców. Kara za palenie śmieci czy liści wynosi do 500 złotych - mówi Maria Plutka.

Aby walczyć ze smogiem rząd wprowadził program „Czyste Powietrze”. Od września mieszkańcy województwa złożyli ponad 930 wniosków o dofinansowanie, co stanowi jedną dziesiątą dokumentów złożonych w całej Polsce. Program jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób dopiero planujących budowę. Ma zapewnić wsparcie zakupu i wymiany źródeł ogrzewania, na przykład z węglowego na gazowe, a także termomodernizację budynków. Beneficjenci mogą liczyć na pokrycie od około 30 do 90 procent kosztów inwestycji, których maksymalną wysokość określono na 53 tysiące złotych. Wysokość wsparcia jest uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stacje pomiaru jakości powietrza są zainstalowane w Kielcach przy ulicy Targowej, Nowinach, Małogoszczu i Połańcu oraz jedna mobilna, która bada powietrze w Końskich. Według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na zewnątrz. Pozostali powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną szczególnie wymagającą wzmożonego wysiłku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution