101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Cały czas spada bezrobocie w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 13.11.2018 15:15
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim cały czas spada liczba osób pozostających bez pracy. Na koniec października stopa bezrobocia w naszym regionie wyniosła 8,1 procent i jest to najniższy wynik w historii województwa. Jak informuje Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, bez zatrudnienia pozostaje prawie 42 tysiące osób.

- Spadający poziom bezrobocia wynika przede wszystkim z przyrostu nowych miejsc pracy oraz rozwoju regionalnej gospodarki. Świętokrzyskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne. Wzrasta także poziom wykształcenia naszego społeczeństwa, co także przekłada się na spadek liczby bezrobotnych - wyjaśnia Paweł Lulek.

Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w powiecie skarżyskim. Tu jego stopa wynosi 15,6 procent. Jak informuje Roman Białek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej, powodów tej sytuacji jest kilka.

- Nie mamy strefy ekonomicznej, jaka jest w Starachowicach, a która generuje wiele nowych miejsc pracy. Nie dysponujemy także taką ilością ofert pracy, którą byśmy chcieli. Dlatego coraz częściej mieszkańcy powiatu znajdują zatrudnienie w miastach ościennych: w Kielcach i Radomiu - mówi Roman Białek.

Z kolei na przeciwległym biegunie jest powiat buski, gdzie stopa bezrobocia jest na poziomie najniższym w województwie i wynosi 3,5 procent. Jak informuje Marian Szostak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Busku-Zdroju, wpływ na niską liczbę osób pozostających bez pracy ma prężnie rozwijający się rynek uzdrowiskowy.

- To, że możemy się poszczycić najmniejszą stopą bezrobocia jest przede wszystkim efektem dynamicznie rozwijającego się buskiego rynku pracy, czyli strefy uzdrowiskowej i usług z nią związanych - dodaje dyrektor.

Spadek bezrobocia nastąpił w 11 powiatach. Największy w powiecie opatowskim, bo z rejestru bezrobotnych ubyło 209 osób. Z kolei w powiecie kieleckim ubyło 177 bezrobotnych, ostrowieckim 126 osób, koneckim 100 bezrobotnych, a w mieście Kielce ubyło z rejestrów 85 osób pozostających bez zatrudnienia.

Natomiast wzrost bezrobocia nastąpił w powiatach włoszczowskim i sandomierskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution