101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Sandomierzu powstają szyby wykorzystywane na arenie światowej

Data publikacji: 13.11.2018 15:33
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Sandomierz. 30.09.2016 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Gepard - ekskluzywny polski samochód typu roadster, produkowany w latach 90-tych w Mielcu, posiadał przednią szybę wyprodukowaną w Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu.

- Powstały tylko pojedyncze sztuki tego auta, a szkoda, bo było fantastyczne, a nasze szyby świetnie się tam sprawdzały - powiedział Radiu Kielce Ryszard Jania, prezes Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu.

Dziś odbywały się uroczystości stulecia założenia w Japonii  NSG Group – firmy, która jest jednym z największych światowych producentów szkła, w skład której wchodzi także Pilkington Automotive Poland w Sandomierzu. Spółka zatrudnia w sumie 2 200 osób .

W zakładzie produkuje się rocznie 10 milionów szyb samochodowych do wszystkich marek. Niemal w stu procentach trafiają one na rynek europejski. Zakład stosuje najnowsze technologie. Nowością są szyby ogrzewane na całej powierzchni. Pilkington produkuje również szyby, na których można wyświetlać informacje ważne dla kierowcy w czasie jazdy oraz takie, na których jest możliwość zainstalowania kamery, anteny radiowej czy antywłamaniowej - powiedział prezes Ryszard Jania.

W Sandomierzu powstają także szyby wykorzystywane w architekturze. Krzysztof Granicki, prezes Pilkington Polska powiedział, że spółki realizowały ostatnio wiele ciekawych projektów między innymi budowę szklanego obiektu biurowego Metropolitan na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Ze szkła produkowanego w Sandomierzu powstał także tunel na trasie toruńskiej. Pilkington jest kontynuatorem dawnych tradycji huty szkła, która istniała w Sandomierzu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution