101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Jak Centralny Okręg Przemysłowy zmienił nasz region? Debata naukowców

Data publikacji: 14.11.2018 05:30 / Data aktualizacji: 14.11.2018 05:30
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

O gospodarce i historii będą rozmawiali dziś naukowcy w Politechnice Świętokrzyskiej. W kieleckiej uczelni rozpoczyna się międzynarodowe seminarium naukowe poświęcone Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu.

Jednym z prelegentów jest profesor Adam Massalski, historyk i regionalista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego miało ogromny wpływ na rozwój regionu. Podczas seminarium zaprezentowane zostanie pięć głównych referatów. Ich tematem będzie między innymi społeczno-ekonomiczne uwarunkowania regionu objętego Centralnym Okręgiem Przemysłowym.

- Z kolei profesor Bolesław Orłowski z Polskiej Akademii Nauk opowie o etosie inżynierskim w czasach COP, będzie też mowa o tym, jak COP nawiązywał do Zagłębia Staropolskiego -  informuje profesor Adam Massalski.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że seminarium łączy ze sobą tematy gospodarczo-naukowe z patriotycznymi. Rektor tłumaczy, że w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę warto też z perspektywy badacza spojrzeć na jeden z najważniejszych projektów gospodarczych naszego kraju.

- Czujemy się w pewnym sensie spadkobiercami wysiłku międzywojennego, kiedy w okręgu obejmującym wówczas Kielce, Rzeszów, Sandomierz, Radom i Lublin powstały zręby ciężkiego przemysłu Polski, co było zaczątkiem rozwoju gospodarczego naszego kraju - mówi profesor Wiesław Trąmpczyński.

O tym jak COP wpłynął na rozwój regionu będą mówili też samorządowcy z największych miast w naszym województwie - Wojciech Lubawski, prezydent Kielc oraz Marek Materek, prezydent Starachowic. O tym w jaki sposób Centralny Okręg Przemysłowy wpłynął na Sandomierz opowie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, natomiast o Ostrowcu będzie mówił Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Seminarium rozpocznie się o godzinie 11.00. Współorganizatorem wydarzenia jest Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution