101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Senator Rusiecki: seminarium poświęcone COP wpisuje się w obchody stulecia niepodległości

Data publikacji: 14.11.2018 08:31 / Data aktualizacji: 14.11.2018 09:40
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Jarosław Rusiecki - senator Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Rozpoczynające się dziś w Kielcach Międzynarodowe Seminarium poświęcone Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział na naszej antenie Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreślił, COP jako ośrodek zakładów przemysłu ciężkiego budowany w latach 1936-1939 w południowo-centralnych dzielnicach Polski był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczpospolitej.

Senator Rusiecki przypomniał, że celem COP-u było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu.

- To wtedy mieliśmy do czynienia z takim pierwszym, istotnym zbudowaniem integralnego programu gospodarczego, który miał z jednej strony zapewnić Polsce bezpieczeństwo i siłę armii, a z drugiej strony rozwój infrastruktury tej ubogiej części naszego kraju - podkreślił senator Rusiecki.

Jak dodał, dzięki wprowadzanym zmianom skorzystał też region świętokrzyski.

- Wiele zakładów i firm było wówczas modernizowanych, rozbudowywanych. Tak było w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku, tak było w Starachowicach. Ale były też takie przykłady jak w Stalowej Woli, gdzie miasto budowano od samego początku - zaznaczył gość Radia Kielce.

W ramach inwestycji w COP-ie w latach 1937-39 powstały m.in. Zakłady Południowe w Stalowej Woli (późniejsza Huta Stalowa Wola), Wytwórnia Silników nr 2 w Rzeszowie, Fabryka Opon "Stomil" w Dębicy, fabryki broni w Sanoku, Radomiu i Starachowicach, wytwórnie amunicji w Kraśniku, Jawidzu pod Lubartowem, Dębie w Tarnobrzeskiem oraz Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu. Rozpoczęto także budowę wielu elektrowni, m.in. w Czorsztynie i Rożnowie na Dunajcu, w Porąbce na Sole, w Solinie, Myczkowcach i Łukawcu na Sanie.

O tym, jak COP wpłynął na rozwój regionu świętokrzyskiego, będą dziś dyskutowali uczestnicy konferencji, która o godzinie 11.00 rozpocznie się na Politechnice Świętokrzyskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution