101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielecki ratusz wesprze zbiórkę na renowację nagrobków

Data publikacji: 14.11.2018 14:56
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

67 tysięcy 179 złotych zebrano podczas tegorocznej, 26 kwesty na rzecz ratowania cennych nagrobków. Akcja przeprowadzona została na kieleckich nekropoliach 1 i 2 listopada. Uczestniczyło w niej około 500 kwestujących, których wsparło 20 tysięcy ofiarodawców.

Każdy z nich otrzymał okolicznościową naklejkę, stąd wiemy ile osób wrzucało pieniądze do puszek. Kwestę co roku wspiera także kielecki ratusz, który przekazuje równowartość zgromadzonej sumy. Jak zapewnia Barbara Nowak, skarbnik miasta, także w tym roku prezydent podjął decyzję o wsparciu kwesty.

- Jak co roku, decyzją prezydenta ujęliśmy w budżecie miasta na 2019 rok kwotę 70 tysięcy złotych z przeznaczeniem na ten szczytny cel. Te pieniądze będą przekazane organizatorowi kwesty w ciągu kilku miesięcy - dodała Barbara Nowak.

Jak informuje Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach, dzięki pieniądzom zebranym podczas tegorocznej zbiórki  uda się odrestaurować kolejne kilkanaście zabytkowych pomników.

- Konieczne będą także remonty niektórych krzyży, które spadają z kamiennych pomników. Planujemy również wokół niektórych nagrobków wykonać ogrodzenia, ponieważ zostały skradzione - dodaje Stanisław Szrek.

Dotychczas dzięki kweście, którą organizuje Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach udało się zebrać około 1,5 miliona złotych, za które odrestaurowano około 400 zabytkowych nagrobków.

Swoją cegiełkę do kwesty dołożyła również nasza rozgłośnia, która pokryła koszty związane z wykonaniem identyfikatorów i nalepek dla kwestujących.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution