101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co z tą muzyką? Jak nauczyć dzieci gustu?

Data publikacji: 14.11.2018 18:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
14.11.2018 Chęciny. Centrum Edukacji Geologicznej. Konferencja naukowa UJK o kulturze i muzyce

14.11.2018 Chęciny. Centrum Edukacji Geologicznej. Konferencja naukowa UJK o kulturze i muzyce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka w łonie matki, to jeden z tematów poruszanych na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Konteksty kultury i edukacji muzycznej. Tradycja - współczesność”. Naukowcy i muzycy, którzy spotkali się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej niedaleko Chęcin, dużo czasu poświęcili zwłaszcza kwestii lekcji muzyki w szkołach.

Jak mówi profesor Janusz Król z Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, widać niestety brak zainteresowania tym problemem, przez co daje się zauważyć spadek zainteresowania tym przedmiotem wśród uczniów, traci on swoją rangę. Podobnie jest również z rangą nauczycieli. Zdaniem profesora Janusza Króla, to lekceważące podejście do muzyki w szkole rodzi wiele pytań.

- Jaką wartość tracimy, jak dewaluujemy młodzież. Kto w przyszłości będzie tworzył dzieła muzyczne i komu będą potrzebne instytucje zajmujące się muzyką, skoro odbiorców nie wykształcimy w szkole? - zastanawia się naukowiec z UJK.

Zdaniem profesor Elżbiety Krzemińskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ważne jest, żeby nauczyciele muzyki nie mówili uczniom "to jest dobre, masz to lubić i cenić". Zamiast tego powinni pokazywać im różne aspekty muzyki, by młodzi ludzie sami mogli wybrać wartościowe dla siebie utwory, czy wykonawców. Dzięki temu wychowamy bardziej wrażliwe i szczęśliwe społeczeństwo.

- Jeżeli nasze władze zdobędą tę świadomość, że muzyki w szkole powinno być więcej, dobrze prowadzonej. Nauczyciele z pasją będą uczyli dzieci, że droga do szczęścia jest krótka, wystarczy być sobą. A właśnie dzięki muzyce my się odnajdujemy - przekonuje naukowiec z UMCS.

Jak dodaje profesor Elżbieta Krzemińska, nadzieję na większe zainteresowanie edukacją muzyczną budzą popularne programy telewizyjne, w których występują wokaliści. Młodzież chce uczyć się śpiewu, czy gry, trzeba jej tylko w tym pomóc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution