101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co dla szkolnictwa oznaczają zmiany w ustawie „Prawo oświatowe"? [OBEJRZYJ]

Data publikacji: 15.11.2018 08:25 / Data aktualizacji: 15.11.2018 09:48
Autor: Ewa Golińska , Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Kielce. 15.11.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Szkolnictwo zawodowe ma być lepsze, bardziej skuteczne i prestiżowe, by absolwenci szkół mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Wyższa będzie także subwencja oświatowa na kształcenie branżowe. Umożliwią to zmiany w ustawie „Prawo oświatowe", której nowelizację przyjął sejm.

Jak powiedział na naszej antenie Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty - współpraca szkół branżowych i pracodawców jest konieczna, by zaspokoić potrzeby lokalnego rynku pracy.

- Jeśli dyrektor szkoły zawodowej będzie chciał wprowadzić nowy kierunek nauczania, musi mieć oprócz zgody kuratora podpisaną także umowę z pracodawcą na prowadzenie klasy patronackiej, w której firma będzie gwarantowała uczniom zatrudnienie po ukończeniu szkoły - podkreślił kurator.

Kazimierz Mądzik dodał, że pracodawcy coraz chętniej współpracują z placówkami oświatowymi, chcą bowiem mieć wpływ na realizowany w szkołach program nauczania, dzięki któremu wprowadzane będą przedmioty zapewniające uczniom dobre przygotowanie do pracy w ich przedsiębiorstwie. W kształceniu dualnym część praktyczna będzie prowadzona u pracodawcy - zaznaczył gość Radia Kielce.

Zgodnie z nowelizacją ustawy oświatowej - minister edukacji zapewnia uczniom staże u pracodawców.

- Są one przeznaczone szczególnie dla uczniów technikum, którzy nie mają zbyt dużo zajęć praktycznych. Pracodawcy będą mogli koszty stażu uczniowskiego, wynagrodzenia dla ucznia za jego pracę w firmie odliczyć od dochodu. Jest to konkretna zachęta finansowa dla obu stron - powiedział.

Kazimierz Mądzik podkreślił, że szkolnictwo zawodowe nie zamyka uczniom drogi do kształcenia wyższego, a jego zaletą jest możliwość szybszego usamodzielnienia się. Dodał, że istotną rolę w procesie pobierania nauki mają doradcy zawodowi, którzy pomagają uczniom w wyborze kierunku kształcenia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution