101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kultywują tradycję i kulturę naszego narodu. Otrzymali wyjątkowe medale

Data publikacji: 15.11.2018 13:16
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła nadane przez Prezesa Rady Ministrów, okolicznościowe „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości”
Kielce. 15.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

50 okolicznościowych medali na 100-lecie odzyskania niepodległości przyznawanych przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego trafiło do mieszkańców województwa świętokrzyskiego. To reprezentanci różnych środowisk. Wśród nich są historycy, sportowcy, dziennikarze, a także duchowni. Wyróżnienia wręczyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

- Medal dedykowany jest tym, którzy w szczególny sposób kultywują tradycję i kulturę naszego narodu. To nagroda także dla tych, którzy bezpośrednio walczyli o naszą niepodległość, bo mamy jeszcze to szczęście, że takie osoby są wśród nas - mówi Agata Wojtyszek.

Wyróżnienie trafiło między innymi do Sławomira Szmala, byłego bramkarza reprezentacji Polski w piłce ręcznej i byłego zawodnika PGE Vive Kielce. Jak mówi sportowiec - ten medal zajmie szczególne miejsce na półce w jego domu.

- Ta nagroda nie jest tylko dla mnie, ale też dla całej drużyny i wszystkich sportowców. Na tych uroczystościach uświadomiłem sobie, że gdyby nie ci ludzie, którzy walczyli o naszą niepodległość i jej bronili, to my nie moglibyśmy zagrać w reprezentacji i godnie reprezentować ojczyzny - podkreśla Sławomir Szmal.

Medal otrzymała także Dorota Kosierkiewicz, dokumentalistka prasowa i telewizyjna. Od ponad 20 lat tworzy materiały dokumentalne.

- Z zawodu jestem historykiem, więc takie materiały są dla mnie czymś całkowicie normalnym. Zrobiłam wiele produkcji o odzyskiwaniu niepodległości, o żołnierzach, Józefie Piłsudskim i o tym, jak doszło do wyswobodzenia naszego kraju - dodaje rozmówczyni Radia Kielce.

Medal z okazji stulecia otrzymał również profesor Adam Massalski. Podkreśla, że na terenie Kielecczyzny odbyło się wiele uroczystości upamiętniających wyjątkową dla Polaków rocznicę.

- Zarówno Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Instytut Pamięci Narodowej czy Biblioteka Wojewódzka, to instytucje, z którymi współpracowaliśmy i przejawialiśmy aktywność, by przypomnieć, jak ważna jest to rocznica i jakie były drogi Polaków do wolności - dodaje Adam Massalski.

Medale na stulecie odzyskania niepodległości przyznawane przez prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody świętokrzyskiego trafiły także między innymi do reżysera Konrada Łęckiego, Stanisławy „Nataszy” Gawlik, czy historyk Urszuli Oettingen. Pośmiertnie wyróżnienie przyznano również autorowi wielu kieleckich pomników - Henrykowi Dłużewskiemu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution