101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Specjaliści zachęcali do rzucenia palenia

Data publikacji: 15.11.2018 14:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Akcja profilaktyczna „Koniec z dymkiem” organizowana w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Kielce. 15.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Cztery tysiące substancji szkodliwych, w tym sto rakotwórczych zwiera jeden papieros. W przypadający dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przekonywali do zdrowego trybu życia i zaniechania palenia papierosów.

W ramach akcji „Koniec z dymkiem” wszyscy chętni mogli zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienie oraz stężenie glukozy we krwi.

Chętnych do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych nie brakowało.

Jak podkreślali, bardzo łatwo jest się uzależnić od nikotyny, ale bardzo trudno potem ten nałóg pokonać. Jak powiedziała pani Halina, już dwa razy rzucała palenie papierosów, ale pod wpływem stresowych sytuacji, znowu wracała do nałogu. Dziś przyszła do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, ponieważ ma nadzieję, że specjaliści podpowiedzą jak skutecznie pozbyć się tego nałogu.

Jak informuje doktor Dariusz Zwierzchowski, specjalista psychoterapii uzależnień, by rzucić palenie trzeba spełnić kilka warunków. To przede wszystkim motywacja, wsparcie najbliższych oraz względy ekonomiczne.

Jak dodaje, by skutecznie zrezygnować z palenia tytoniu trzeba zbudować plan działania.

- Jeżeli ktoś w ciągu doby wypala ponad 20 papierosów, to trudno, by pokonał nałóg z dnia na dzień. Konieczne jest ustalenie planu i ścisłe jego przestrzeganie. Na przykład przyjąć ile papierosów można wypalić przez tydzień i tego przestrzegać. Powinniśmy także przyjąć limit dzienny. Jeżeli ktoś obawia się, że sam nie poradzi sobie z pokonaniem nałogu, może przyjść po pomoc do poradni leczenia uzależnień, która w Kielcach znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 72 - dodaje doktor Dariusz Zwierzchowski.

W Polsce papierosy codziennie pali 8 milionów osób, w tym 3 miliony kobiet.

Nałóg jest przyczyną rozwoju wielu chorób układu krążenia, między innymi miażdżycy, niewydolności serca czy udaru mózgu. Palenie tytoniu może podwyższyć ryzyko zachorowania na raka nawet o 40 procent.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution