101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mają polskie korzenie, dziś dostali stypendia

Data publikacji: 15.11.2018 14:59
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Wręczenie studentom UJK stypendiów marszałka. Na zdjęciu marszałek Adam Jarubas po lewej i nagrodzeni studenci

Kielce. Wręczenie studentom UJK stypendiów marszałka. Na zdjęciu: marszałek Adam Jarubas (po lewej) i nagrodzeni studenci
15.11.2018 / Fot. swietokrzyskie.pro

68 ośmiu studentów z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii otrzymało dziś stypendia ufundowane przez Urząd Marszałkowski. To młodzi ludzie kształcący się w Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Jak mówi Adam Jarubas, marszałek województwa - finansowe wsparcie trafia do młodych ludzie, którzy mają polskie korzenie.

- Jest to jakaś symboliczna forma spłacenia długu wobec potomków tych polskich rodzin, które nie ze swojej winy, po wojnie znalazły się poza granicami naszego kraju. Chcemy też promować Kielce oraz tutejsze uczelnie - informuje Adam Jarubas.

Miesięczna wysokość stypendium to 200 złotych. Żacy otrzymują pieniądze przez cały rok akademicki. Stypendyści nie ukrywają, że te pieniądze znacząco ułatwiają im życie w Kielcach. Pozwolą na przykład na opłatę za akademik czy zakup książek. Dzięki nim młodzi ludzie będą mogli także częściej odwiedzać swoich bliskich na Ukrainie czy Mołdawii.

Kielce. Wręczenie studentom UJK stypendiów marszałka15.11.2018 / Fot. swietokrzyskie.pro

Profesor Monika Szpringer, prorektor UJK do spraw studenckich i kształcenia podkreśla, że część młodych ludzi z Ukrainy czy Mołdawii wybierając uczelnię w Polsce zwraca uwagę na to czy mają szanse na stypendium tu na miejscu.

To nie jedyne wsparcie finansowe, na które mogą liczyć w Kielcach studenci z Ukrainy. Stypendia dla słuchaczy z Winnicy funduje co roku prezydent Kielc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution