101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mur, który runął i pogrzebał stary świat

Data publikacji: 15.11.2018 15:37
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

"A mury runą, runą, runą.../Die Mauer ist weg" - prezentacja i przedstawienia z okazji 29-tej rocznicy upadku Muru Berlińskiego
Kielce. 15.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

29 lat temu runął Mur Berliński. Dziś o tamtym wydarzeniu w Instytucie Filologii Obcych rozmawiali studenci i uczniowie świętokrzyskich szkół oraz studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Dla Niemców z byłej NRD upadek muru jest jednym z najważniejszych symboli odzyskania wolności. Ralph Arzt, który brał udział w dzisiejszym spotkaniu nie ukrywa, że dla mieszkańców Berlina, którzy urodzili się w latach sześćdziesiątych mur był czymś naturalnym. Widzieli go od dzieciństwa, dorastali przy nim.

- Dla mnie jego obecność była czymś normalnym. Mur był nie tylko granicą oddzielającą Niemców od siebie, ale był też granicą dwóch rywalizujących systemów - opowiada Ralph Arzt. Jak dodaje, dzięki tej rywalizacji w NRD jakość życia była wyraźnie lepsza niż w ówczesnej Polsce czy Rosji.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania mieli okazję zobaczyć jak 30 lat temu wyglądało życie w NRD. Doktor Krzysztof Kasiński, z Instytutu Filologii Obcych przygotował wystawę przedmiotów z tamtego okresu, a przed instytutem stanął trabant.

- Na wystawie można zobaczyć książki i przewodniki. Dzielę się też swoją pasją, którą jest trabant. Jako ciekawostkę powiem, że ten samochód jest jedynym z głównych eksponatów Muzeum szpiegostwa w Waszyngtonie, w Stanach Zjednoczonych. Na przykładzie trabanta muzeum pokazuje jak i czym Niemcy uciekali na Zachód - opowiada Krzysztof Kasiński.

Doktor Donata Wójcik z Instytutu Filologii Obcych informuje, że celem wydarzenia jest promowanie nauki języka niemieckiego oraz poznawania kultury krajów niemieckojęzycznych. Jednak organizatorom bardzo zależy też na integracji środowiska akademickiego ze szkolnym, dlatego do UJK przyjechała duża grupa uczniów, między innymi z Kielc czy Skarżyska.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution