101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Akcje profilaktyczne przynoszą skutki. W regionie mniej wypadków w rolnictwie

Data publikacji: 15.11.2018 22:14
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Sandomierz. Konferencja ws. bezpieczeństwa w rolnictwie

Sandomierz. Konferencja ws. bezpieczeństwa w rolnictwie
15.11.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

W Świętokrzyskiem zmniejszyła się liczba wypadków w rolnictwie. Do listopada tego roku było 866 zgłoszeń o takich zdarzeniach, natomiast w zeszłym roku w tym samym okresie ponad tysiąc.

Zdaniem Beaty Milewicz z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, ta pozytywna tendencja spadkowa to wynik coraz większej świadomości rolników, akcji edukacyjnych oraz modernizacji gospodarstw. Maszyny, którymi posługują się osoby pracujące w gospodarstwach są coraz bardziej nowoczesne i bezpieczne dla ludzi.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego regularnie prowadzi akcje prewencyjne dla rolników. Jedna z nich odbyła się w Sandomierzu. Jej uczestnikami byli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, którym przybliżono najważniejsze aspekty bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Stanisław Golmento z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach mówił m.in. o stosowaniu odpowiedniego ubrania i dodatków przy pracy ze środkami ochrony roślin. Wymienił m.in. kombinezon, maskę, odpowiednie rękawice, które nie przepuszczają różnych czynników chemicznych np. trucizn. Podczas pracy ciągnikiem bez kabiny dźwiękoszczelnej konieczne są tzw. ochronniki słuchu. Bez nich można nabawić ubytku słuchu - dodał pracownik Inspekcji.

Jolanta Puzio - pełniąca obowiązki dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu powiedziała, że w szkole przykłada się bardzo dużą wagę do zagadnień bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych. Na wszystkich przedmiotach zawodowych omawiane są przepisy BHP, a podczas zajęć praktycznych od uczniów wymagany jest odpowiedni ubiór.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution