101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Remont dobiega końca. Wkrótce przeprowadzka

Data publikacji: 18.11.2018 12:07
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Kończą się prace remontowe w nowej siedzibie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Starachowicach. Dom dziecka zostanie przeniesiony na wyremontowane trzecie piętro Bursy Międzyszkolnej przy ulicy Radomskiej. Obecnie jego podopieczni mieszkają w budynku szkoły w Stawie Kunowskim w gminie Brody.

Samorząd gminy, od której dzierżawiony jest budynek, nie chce jednak przedłużyć umowy najmu, ponieważ w tym samym obiekcie jest podstawówka prowadzona przez Stowarzyszenie „Nowa szkoła”. W związku z reformą oświaty szkoła podstawowa powiększyła się o dwie klasy i potrzeba więcej sal lekcyjnych.

Nowa siedziba domu dziecka w starachowickiej bursie ma ponad 600 metrów kwadratowych. Jak mówi Bożena Samela, dyrektor placówki - warunki dla podopiecznych będą lepsze. Przygotowane zostały dwuosobowe pokoje z łazienkami i toaletami, kuchnia i pokój dzienny dla wszystkich mieszkańców. Dużym ułatwieniem mają być pomieszczenia gospodarcze. Będzie w nich można przechowywać sprzęty czy zapasowe ubrania. Brak takich miejsc, to obecnie duży problem domu dziecka. Przykładem może być fakt, że 10 rowerów, którymi dysponuje placówka, przechowywanych jest w prywatnym domu. Zgodnie z wymaganiami będzie mogła także powstać osobna pralnia i suszarnia. Teraz nie ma takich pomieszczeń.

Łatwiej będzie także prowadzić codzienną działalność. Bożena Samela zwraca uwagę, że nowe miejsce zlokalizowane jest blisko szpitala, szkół i sklepów. Dzięki temu nie trzeba będzie kilka razy dziennie wyjeżdżać z placówki. Obecnie służbowy samochód często pokonuje 25-kilometrową trasę do Starachowic, aby załatwić niezbędne sprawy.

Dla części podopiecznych przeprowadzka będzie także wiązała się ze zmianą szkoły. Ta sytuacja dotyczy trojga uczniów szkoły podstawowej. Starsi już dojeżdżają do szkół w Starachowicach. Część dzieci chodzi do szkoły specjalnej i w ciągu tygodnia mieszka w internacie. Teraz wszyscy podopieczni będą na co dzień mieszkać w budynku przy ulicy Radomskiej. Przeprowadzka planowana jest na początek grudnia.

Placówka opiekuńczo-wychowawcza obejmuje obecnie opieką 21 uczniów w wieku od 10 do 18 lat, ale można w niej pozostać do ukończenia 25. roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki. Dzieci są tu kierowane głównie z województwa świętokrzyskiego, ale są też podopieczni z całej Polski. To jedyny dom dziecka w powiecie starachowickim, działa od 2006 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution