101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bliżej rozbudowy starachowickiego Ekomuzeum

Data publikacji: 18.11.2018 15:21
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki bliższe rozbudowy. W nowej hali planowane jest utworzenie ekspozycji samochodów STAR. Jak informuje dyrektor placówki Tomasz Kordeusz, misją Ekomuzeum jest zebranie wszystkich modeli ciężarówek produkowanych w Starachowicach. Znaczna część samochodów jest już w zasobach instytucji, potrzebne jest jednak miejsce, w którym mogłyby być eksponowane.

Nowy obiekt ma się wkomponować w XIX-wieczne otoczenie Muzeum. Hala ma być podpiwniczona i wyposażona w zaplecze gastronomiczne. Powstanie też profesjonalna sala konferencyjna.

Prezentowane obecnie na terenie Muzeum samochody STAR będą przechowywane pod zadaszeniem. Obok seryjnych ciężarówek ma zostać także pokazany papamoblie - Star, którym Jan Paweł II jeździł podczas pielgrzymki w 1979 roku. Kilka lat temu starachowicka Solidarność przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na przygotowanie miejsca dla tego pojazdu. Te środki zostaną włączone w budżet nowej hali.

Budynek o wymiarach 20 na 60 metrów ma stanąć na miejscu, w którym obecnie znajduje się pole marsjańskie. Na nim we wrześniu rozgrywane były międzynarodowe zawody European Rover Challenge.

Umowa na organizację zawodów robotycznych podpisana została na dwa lata, w Starachowicach odbędą się jeszcze w 2019 roku. Jeżeli Muzeum uzyska dofinansowanie z RPO, w tym miejscu rozpocznie się budowa hali. Jednak, jak podkreśla dyrektor Tomasz Kordeusz, na ośmiohektarowym terenie Ekomuzeum bez trudu można znaleźć nowe miejsce na pole do rywalizacji robotów.

Koszt projektu „STAR polska ciężarówka” to 15 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution