101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Order Orła Białego można podziwiać w kieleckim muzeum

Data publikacji: 20.11.2018 06:59 / Data aktualizacji: 20.11.2018 18:31
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Uroczyste wystawienie Orderu Orła Białego w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Uroczyste wystawienie Orderu Orła Białego w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
Kielce. 20.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach można już oglądać Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany pisarz. Medal z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Jak podkreśla, data wystawienia Orderu nie jest przypadkowa. Dziś przypada 93. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego.

Jak dodaje, jest to ogromny zaszczyt, że medal został przekazany właśnie do Kielc.

- Myślę, że jest to godne miejsce, aby odznaczenie mogło zostać wystawione. Ponadto Stefan Żeromski był związany z Kielecczyzną i uważam, że to także nie jest bez znaczenia - dodał Robert Kotowski.

Profesor Zdzisław Adamczyk twierdzi, że z twórczości Stefana Żeromskiego można wynieść wiele mądrości.

- Między innymi chodzi o to, że nie można bezczynnie przyglądać się bylejakości, która jest wokół nas, tylko trzeba próbować to jakoś zmienić. Pisarz nie podbijał bębenka naszej megalomani narodowej i mówił „trzeba rozrywać rany polskie, żeby nie zabliźniły się błoną podłości” - tłumaczy profesor Zdzisław Adamczyk.

W uroczystości w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego wzięła udział m.in. Kazimiera Zapałowa, były kustosz w instytucji. Podkreśla, że kiedy dowiedziała się o tym, że Order pośmiertnie zostanie przyznany pisarzowi, bardzo się wzruszyła.

- Pomyślałam wówczas, że najlepiej byłoby, gdyby odznaczenie zostało przekazane naszej instytucji. Nie mógł on trafić do rodziny, ponieważ jego córka Monika Żeromska zmarła w 2001 roku, a nie było innego spadkobiercy - dodała Kazimiera Zapałowa.

Order Orła Białego będzie można oglądać codziennie. Wśród Polaków odznaczonych pośmiertnie są również między innymi Ignacy Daszyński, Roman Dmowski i Janusz Korczak.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution