101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Pracownicy socjalni protestują i domagają się podwyżek

Data publikacji: 20.11.2018 12:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Protest pracowników pomocy społecznej, „Czarny tydzień”
Starachowice. 20.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Większość pracowników socjalnych z regionu świętokrzyskiego domaga się podwyżek. Do ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Czarny tydzień” przyłączyli się między innymi związkowcy z Kielc, Starachowic, Końskich, Skarżyska, Jędrzejowa, Sandomierza i Staszowa. Do protestu nie przystąpili pracownicy z Włoszczowy czy Pińczowa.Termin protestu został wybrany nieprzypadkowo. W środę, 21 listopada, obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego, ale jak mówią protestujący, nie mają powodów, by świętować.

Protest pracowników pomocy społecznej, „Czarny tydzień”Starachowice. 20.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Zdaniem Urszuli Wzorek, przewodniczącej Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starachowicach, zdarza się, że zasiłki są wyższe niż dochody pracowników socjalnych. Związkowcy postulują o 350 złotych podwyżki brutto. Obecnie pensje zbliżają pracowników pomocy społecznej do minimalnej płacy krajowej. Do tego dochodzi dodatek za wysługę lat i pracę w terenie. Wynagrodzenie socjalnych jest różne w zależności od gminy. W starachowickim MOPS-ie długo nie było podwyżek pensji. Sytuacja zmienia się dopiero od dwóch lat, jednak trudno wyrównać kilkuletnie braki. Dyrektor placówki Jolanta Grudnicka informuje, że w porozumieniu z prezydentem miasta Markiem Materkiem, przygotowuje podwyżki od przyszłego roku. Nie będą one jednak na takim poziomie, jakiego oczekują związkowcy.

Maria Kamińska-Janus sekretarz Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej informuje, że protest objął wszystkie województwa. Wciąż napływają nowe zgłoszenia z kolejnych ośrodków o przystąpieniu do akcji.

Pierwsze postulaty zostały przekazane do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas akcji protestacyjnej 12 października w Warszawie. Nawiązanie dialogu z resortem pracy i podwyżka zarobków - to główne oczekiwania protestujących. Związkowcy domagają się również dodatkowego, tygodniowego urlopu i jasnego określenia ścieżki awansu w karierze. Jeżeli rozmowy z ministerstwem nie przyniosą efektu, rozważane będzie zaostrzenie protestu.

W tym momencie protest polega na noszeniu czarnych ubrań, pracownicy mają także plakietki informujące o proteście. Nie wpływa on jednak w żaden sposób  na ich pracę. Nie odczuwają go też podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej. Akcja potrwa do końca tygodnia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution