101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Miliony złotych dla Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

Data publikacji: 20.11.2018 16:40
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
03.06.2017 Pacanów. Europejskie Centrum Bajki. ECB.

03.06.2017 Pacanów. Europejskie Centrum Bajki. ECB.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 16 milionów złotych ze środków unijnych trafiło do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Pieniądze pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwolą na rozbudowę placówki i utworzenie Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki”.

Projekt zakłada stworzenie m.in. amfiteatru, parku linowego, placu zabaw, groty solnej i mini zoo. Powstaną też cztery ogrody edukacyjne: komiksu, baśni i bajek, legend oraz ogród opowieści. W siedzibie ECB podpisano umowę na przekazanie środków pomiędzy dyrekcją placówki a dyrekcją centrum.

Karolina Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki zaznacza, że dotacja, którą pozyskała instytucja jest rekordowa i swoją skalą przewyższa roczny budżet gminy Pacanów.

- Posiadamy pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę. Zatem, po podpisaniu umowy przystępujemy do procedury przetargowej. Chcemy, aby prace budowlane rozpoczęły się już wiosną przyszłego roku. Natomiast harmonogram zakłada otwarcie Akademii Bajki w maju 2022 roku - dodaje.

Karolina Kępczyk zaznacza, że park będzie dostępny przez cały rok i zostanie podzielony na dwie części - jedną dostępną nieodpłatnie, do drugiej będą obowiązywały bilety. Dyrektor placówki podkreśla, że park ma być miejscem dobrym dla dzieci. 

- Ma to być miejsce dobre pod względem edukacji, kultury, ale także rozrywki i zabawy. Każde miejsce w parku będzie miało nowoczesne multimedia, będzie także wymagało od uczestników aktywności fizycznej. Zależy mi na tym, aby ruch i kultura fizyczna była obecna w naszym parku - dodaje.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podkreśla, że przekazane środki pozwolą na zwiększenie potencjału jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszym regionie.

- Dziś często jest tak, że czas oczekiwania na wizytę w Europejskim Centrum Bajki jest bardzo długi, zarówno dla rodzin, jak i grup zorganizowanych. Zależy nam na tym, aby ubogacić ofertę tego miejsca o taką, która da możliwość spędzania czasu także na świeżym powietrzu. Już teraz Pacanów odwiedza około 200 tysięcy osób rocznie, jest to dobry wskaźnik, że w przyszłości po zrealizowaniu tej inwestycji ta liczba jeszcze wzrośnie - dodaje.

Łączny koszt inwestycji Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki” w Pacanowie wyniesie 20 mln 609 tysięcy złotych. 4 miliony złotych na realizacje projektu zostały zabezpieczone przez samorząd województwa. Kolejny etap rozbudowy Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie zakończy się w 2022 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution