101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historie niezwykłych kobiet związanych z Kielcami na kartach książki

Data publikacji: 20.11.2018 21:06
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Promocja książki Marzeny Nosek Niedocenione Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku. Autorka  Marzena Nosek

Promocja książki Marzeny Nosek "Nie(d)ocenione Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku". Autorka - Marzena Nosek
Kielce. 20.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Biznesmenki, artystki sportsmenki i działaczki społeczne - historie 73 nietuzinkowych kobiet związanych z Kielcami można poznać po przeczytaniu nowej książki zatytułowanej „Nie(d)ocenione. Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku” autorstwa Marzeny Nosek.

Premiera publikacji odbyła się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W publikacji autorka sięga aż do XVII wieku. Z tamtego okresu opisuje Zofię Czechowską, żonę starosty kieleckiego Stanisława Czechowskiego.

Autorka przekonuje, że wśród opisywanych kobiet znalazły się postacie kontrowersyjne, które swoimi zachowaniami szokowały, tak było np. z Anną Czarniecką, która w latach 30 ubiegłego wieku, jako pierwsza kobieta z regionu ukończyła kurs pilota szybowca. Poza tym była prawdziwą sportsmenką, uprawiała narciarstwo, była też zapaloną taterniczką.

- Gdy szła po ulicach Kielc z nartami, wzbudzała wręcz oburzenie. Dla wielu było to nie do pomyślenia. Była to bardzo wyrazista i kontrowersyjna osoba. Przynajmniej jak na lata trzydzieste - relacjonowała Marzena Nosek.

Inną z opisanych kobiet była Joanna Lardelli, kobieta interesu, która wraz z mężem Jakubem w 1830 roku kupiła w Kielcach parcelę. Była ona ograniczona dzisiejszymi ulicami: Dużą, Sienkiewicza, Leonarda i Wesołą. Na niej zbudowano dom zajezdny z cukiernią i dużą jak na warunki kieleckie salą, w której odbywały się przedstawienia trup teatralnych. W części budynku zorganizowano także hotel.

- Cały projekt musiała zrealizować Joanna, ponieważ jej mąż po roku małżeństwa zmarł - wyjaśniła autorka.

Książka była opracowywana przez kilka lat. Do przygotowania autorce posłużyły między innymi archiwalne wydania Gazety Kieleckiej. Książka jest już dostępna w księgarniach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution