101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Mirosław Gębski starostą, Tomasz Pleban wicestarostą kieleckim

Data publikacji: 23.11.2018 16:07 / Data aktualizacji: 23.11.2018 18:49
Autor: Robert Szumielewicz , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Kieleckiego. Od lewej Tomasz Pleban  wicestarosta kielecki Kamil Piasecki  wiceprzewodniczący rady Jacek Kuzia  przewodniczący rady oraz Mirosław Gębski  starosta kielecki

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Kieleckiego. Od lewej: Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki, Kamil Piasecki - wiceprzewodniczący rady, Jacek Kuzia - przewodniczący rady oraz Mirosław Gębski - starosta kielecki
Kielce. 23.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mirosław Gębski z Prawa i Sprawiedliwości został nowym starostą kieleckim. Za jego kandydaturą zagłosowało 27 radnych, 1 głos był przeciw, jeden głos nieważny. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Wicestarostą kieleckim został Tomasz Pleban z PiS. Otrzymał 29 głosów poparcia.

- Drogę do tego miejsca rozpocząłem już dwadzieścia lat temu po reformie samorządowej i powołaniu powiatów. Po tym, przyszedł czas na zwycięstwo, na sukces. Ta droga nie była łatwa. Dziś ta droga się nie kończy, jest to dopiero jej początek. To nowa droga na rzecz powiatu kieleckiego. Przed nami ogromna odpowiedzialność, aby nie zawieść mieszkańców, którzy nam zaufali. Damy radę, dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie - powiedział po wyborze na starostę Mirosław Gębski.

W rozmowie z  Radiem Kielce Mirosław Gębski stwierdził, że na początku swojej działalności będzie chciał dokonać audytu starostwa powiatowego w Kielcach.

- Przyjrzenie się działalności wszystkich wydziałów i komórek jest najważniejsze w początkowej fazie naszej działalności. Kolejnym priorytetem jest dobra współpraca ze wszystkimi dziewiętnastoma gminami powiatu kieleckiego. Jeżeli pozwolą na to względy budżetowe, będziemy chcieli położyć jeszcze większy nacisk na budowę nowych dróg i chodników - dodał.

Wicestarostą jednomyślnie wybrano Tomasza Plebana z Prawa i Sprawiedliwości, obecnie wicekuratora świętokrzyskiego.

Po głosowaniu stwierdził, że nie spodziewał się tak dużego zaufania radnych. Zaznaczył, że zrobi wszystko, aby tego zaufania nie zawieść. Na pewno czeka go dużo wyzwań. Przede wszystkim dlatego, że jest to największy powiat w Polsce skupiający 19 gmin. Trzeba na pewno ustalić ze wszystkimi włodarzami, co będzie najważniejsze. Poza tym, to przede wszystkim podniesienie jakości usług świadczonych w urzędzie, ponieważ obsługuje bardzo dużą liczbę mieszkańców. Wkrótce zostanie wprowadzonych kilka ważnych rozwiązań. Tomasz Pleban liczy, że będą to dobre pomysły, które pozytywnie ocenią mieszkańcy.

- Zależy nam na tym, żeby urząd był otwarty i świadczył usługi na najwyższym poziomie   podkreślił wicestarosta.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty poinformował, że nazwisko nowego wicekuratora powinniśmy poznać w poniedziałek.

Przewodniczącym Rady Powiatu Kieleckiego został Jacek Kuzia z Prawa i Sprawiedliwości. W głosowaniu poparło go 28 radnych. Jeden głos był nieważny.

Wiceprzewodniczącym został Kamil Piasecki z Prawa i Sprawiedliwości. Poparło go 27 radnych, przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się. Jego kontrkandydat Krzysztof Smolarczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego otrzymał 9 głosów poparcia, 20 było przeciw.

Skład zarządu powiatu kieleckiego uzupełniło trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości: Stefan Bąk, na którego zagłosowało 22 radnych; Mariusz Ściana, który zdobył 25 głosów i Cezary Majcher, którego poparło 23 radnych.

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Kieleckiego. Członek zarządu powiatu Stefan BąkKielce. 23.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Kieleckiego. Członek zarządu powiatu Mariusz ŚcianaKielce. 23.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Kieleckiego. Członek zarządu powiatu Cezary MajcherKielce. 23.11.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W wyborach samorządowych do rady powiatu kieleckiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, które gwarantują samodzielną większość. Dziewięciu radnych w nowej kadencji reprezentuje Polskie Stronnictwo Ludowe, natomiast czterech przedstawicieli w radzie uzyskało stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution