101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kolekcja polskich agatów hitem giełdy w KCK

Data publikacji: 24.11.2018 08:09 / Data aktualizacji: 25.11.2018 12:21
Autor: Iwona Murawska , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Giełda minerałów

Giełda minerałów
Kielce. 24.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wyroby jubilerskie oraz biżuterię z kamieni, srebra i pereł, a także z bursztynu i korali obejrzeć i kupić można podczas 63. Ogólnopolskiej Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, która odbywa się w Kieleckim Centrum Kultury.

Marek Szymczak, jubiler z Gdańska, na giełdę regularnie przyjeżdża już od 10 lat.

- Tym razem przywiozłem wyjątkowe kamienie, które trudno znaleźć i kupić. To m.in. larimale, lapis lazuli. Mam też unikatowe perełki typu ametyst stalaktytowy i agat stalaktytow - wylicza Marek Szymczak.

Giełda doczekała się już swoich stałych bywalców. Wśród nich jest m.in. pani Aneta, która przychodzi tu z całą rodziną.

- Na tę giełdę przychodzimy za każdym razem, jak jest tylko organizowana. Kupujemy i biżuterię i okazy skalne. Plusem prezentowanych tu przedmiotów jest ich wyjątkowość. Nie można ich kupić w sklepach, są unikalne. Na giełdę przychodzimy razem z dziećmi i pokazujemy im różne okazy skalne, które później w terenie próbujemy znaleźć - dodała pani Aneta.

Podczas giełdy kolekcjonerzy mogą wzbogacić się o nowe okazy paleontologiczne i minerały z całego świata.  Atrakcją giełdy jest także kolekcja polskich agatów Józefa Spesa. Wydarzeniu towarzyszy wystawa malachitów z kolekcji Andrzeja Banaszka, członka Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych w Kielcach.

Jak powiedział Wiesław Trzaska z Olkusza, na jego stoisku można znaleźć sfaleryt.

- To są siarczki, z których w procesach hutniczych pozyskuje się cynk, ołów i srebro. Ten kamień jest znany, jako że pochodzi z Polski, więc najwięcej zainteresowania wzbudza za granicą. Jestem jedyną osobą, która go prezentuje na tak dużych imprezach. To nie są drogie kamienie, kosztują od 10 do 300 złotych - dodał.

Giełdę minerałów regularnie odwiedza m.in. pani Anna.

- Staram się być co roku, oglądać i skamieniałości i biżuterię, która jest przepiękna. Jest to na pewno uczta dla duszy. Szukam ametystu. Poza tym teraz mamy okres przedświąteczny, więc można kupić prezenty-niespodzianki bliskim. Zawsze coś znajdę, co mnie usatysfakcjonuje - podkreśliła.

W Kieleckim Centrum Kultury można także kupić ozdoby świąteczne. Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich potrwa do godziny 17.00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution