101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Już po raz siódmy odbędą się spotkania chrześcijańsko-żydowskie

Data publikacji: 24.11.2018 09:41
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Kielce. Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W najbliższą niedzielę rozpoczynają się VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, które potrwają do 30 listopada. W tym roku koncentrują się one wokół chasydyzmu, mistycznego ruchu żydowskiego, który rozwijał się głównie na terenach Rzeczpospolitej od XVIII wieku.

W niedzielę, 25 listopada o 15.00 rozpocznie się wernisaż wystawy zdjęć Agnieszki Traczewskiej, prezentujących postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa, czy Leżajska. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z prof. Marcinem Wodzińskim wokół albumu "Historyczny atlas chasydyzmu". 

W ramach spotkań w poniedziałek, 26 listopada o godzinie 18.00. odbędzie się kolejne spotkanie z ks. prof. Alfredem Wierzbickim wokół jego nowej książki "Kruche dziedzictwo Jana Pawła II od nowa".

We wtorek o 18.00 będzie można wziąć udział w tiszu (w jidisz: "stół") - spotkaniu w formie posiłku, podczas którego nauczyciel chasydzki nie tylko głosi naukę, ale i prowadzi śpiew. Tę rolę pełnić będzie znany żydowski rabin i kantor Symcha Keller z Łodzi. 

W spotkania włączono w tym roku kolejne Rekolekcje Chanukowo-Adwentowe. Wygłoszą je wspólnie rabin Stanisław Wojciechowicz z warszawskiej synagogi postępowej Ec Chaim i ksiądz Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w  Warszawie. Wspólna nauka rekolekcyjna będzie miała miejsce w środę, 28  listopada o godzinie 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Planty 7. 

Natomiast w czwartek, 29 listopada o godzinie 19.00 w kościele  akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 odbędzie się prowadzone przez obu duchownych nabożeństwo biblijne. 

W ostatnim dniu spotkań, 30 listopada o 18.00 będzie można zobaczyć świat przedwojennych sztetli w filmie "Polin. Okruchy Pamięci" w reżyserii  Joanny Dylewskiej. Po projekcji dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka  Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, opowie o kieleckich tradycjach chasydzkich.

Wszystkie wydarzenia VII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko - Żydowskich, poza czwartkowymi, odbywać się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution