101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

E-zwolnienia nie stanowią problemu dla lekarzy

Data publikacji: 01.12.2018 08:42 / Data aktualizacji: 01.12.2018 20:59
Autor: Michał Kita / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Warsztaty w ZUS
Kielce. 01.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Od 1 grudnia w gabinetach lekarskich nie dostaniemy już tradycyjnych papierowych zwolnień lekarskich. Zastąpią je tzw. e-zwolnienia, czyli zaświadczenia wystawiane w formie elektronicznej. W związku z tym, w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całym kraju odbywały się „białe soboty”, czyli dyżury ekspertów, podczas których lekarze mogli uzyskać niezbędne informacje o nowej formie wydawania zwolnień.

W kieleckiej placówce ZUS przy ulicy Piotrkowskiej z dyżuru ekspertów skorzystało kilka osób. Zdaniem Joanny Kasperek, która uczestniczyła w szkoleniu - było ono bardzo przydatne.

- Mimo że jako lekarz stomatolog wystawiam zwolnienia bardzo rzadko, uważam, że warto być przygotowanym, aby skutecznie móc zrealizować wystawianie zwolnień metodą elektroniczną - stwierdziła.

Jacek Skrobot, naczelnik wydziału obsługi klientów ZUS, podkreśla, że wydawanie e-zwolnień w regionie świętokrzyskim nie powinno stanowić problemu.

- Osoby, które zjawiły się na konsultacjach, potrzebowały przede wszystkim uzupełnienia wiedzy. Bowiem większość medyków odbyła już konieczne warsztaty i szkolenia, w trakcie których zdobyła informacje, w jaki sposób wystawić e- zwolnienie, natomiast płatnicy posiedli wiedzę, w jakim zakresie zostaną poinformowani o długości zwolnienia swoich pracowników - dodaje.

Jacek Skrobot zaznacza, że zazwyczaj płatnicy składek byli pozytywnie zaskoczeni tym, że potwierdzenie czasu trwania zwolnienia mogą dostać w chwili wyjścia z gabinetu lekarskiego za pośrednictwem poczty elektronicznej lub poprzez SMS.

Ponadto przez cały weekend zainteresowani będą mogli skorzystać z pomocy konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej. W sprawie e-zwolnień Infolinia ZUS w sobotę i niedzielę będzie czynna od 8.00 do 21.00. Numer infolinii to 22 560 16 00.

E-zwolnienia mają ułatwić pracę nie tylko lekarzom, ich wprowadzenie spowoduje, że chory nie będzie musiał samodzielnie dostarczać takiego zwolnienia do pracodawcy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution