101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielczanie przenieśli się do Krainy Łagodności

Data publikacji: 01.12.2018 20:24
Autor: Michał Kita / Kategoria: Kultura
Komentarze

VII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej "Przy Kominku". Kiermasz Świąteczny, Giełda winyli i płyt CD
Kielce. 01.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Poezja śpiewana i piosenki autorskie zdominowały koncerty w Centrum Kongresowym kieleckich Targów. Odbył się tam finał VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku”. Na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się trzynaście zespołów i soliści z całego kraju, którzy walczyli o nagrodę publiczności. Najwięcej głosów zdobył zespół Grzane Wino z Rzeszowa.

Zdaniem Katarzyny Horoszewskiej-Grabek z zespołu Stary Port Białystok - atmosfera kieleckiego festiwalu jest niezwykła.

- Panuje tutaj bardzo sympatyczna i miła atmosfera, cieszymy się, że zakwalifikowaliśmy się do tego festiwalu. Dzięki temu mogliśmy poznać wielu wspaniałych ludzi. Jeżeli chodzi o kwestie muzyczne, każdy z wykonawców ma swój ulubiony nurt muzyczny, my akurat prezentujemy i preferujemy szanty i rock szanty. Jednak będąc tutaj razem z innymi wykonawcami, możemy się wiele od siebie nauczyć - dodaje.

Dla pana Maksymiliana i pani Marzeny, którzy przyszli na koncert galowy festiwalu, prezentowana na nim muzyka stanowi swego rodzaju sentymentalny powrót do lat młodości.

- Cenimy ten rodzaj muzyki, przede wszystkim za słowo, na nim też się wychowaliśmy. Dlatego chcieliśmy usłyszeć młodych wykonawców - dodali.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu byli: zespół „Grupa na Swoim" i Robert Kasprzycki. Zdaniem artysty - poezja śpiewana i muzyka z Krainy Łagodności, to twórczość, która wymaga specjalnej wrażliwości.

- W swojej twórczości, taką wrażliwość czerpałem z Wolnej Grupy Bukowina, Jacka Kaczmarskiego, Mirka Czyżykiewicza, czy ogólnie, piosenki poetyckiej i autorskiej z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Obecnie natomiast, to wszystko bardzo szybko się zdynamizowało, jeżeli chodzi o sprawy gatunkowe. Twórcy mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do instrumentów, mediów i Internetu, dzięki temu mogą uczyć się zdecydowanie szybciej - dodał.

Wydarzeniami towarzyszącymi VII Festiwalowi Piosenki Poetyckiej i Turystycznej „Przy Kominku” były: giełda płyt winylowych, a także kiermasz świąteczny. Organizatorem festiwalu jest Dom Kultury Białogon.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution