101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Recital fortepianowy na stulecie stosunków dyplomatycznych Polski i USA

Data publikacji: 03.12.2018 14:38 / Data aktualizacji: 04.12.2018 22:05
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Kultura
Komentarze

Recital fortepianowy na stulecie stosunków dyplomatycznych Polski i USA. Amerykański pianista Neal Larrabee
Kielce. 04.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Byliśmy, jesteśmy i będziemy sojusznikami i przyjaciółmi - mówił w Kielcach o relacjach polsko-amerykańskich B. Bix Aliu - Konsul Generalny USA w Krakowie.

Dyplomata wziął udział w koncercie podsumowującym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA. Wydarzenie odbyło się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Wcześniej przedstawiciele strony amerykańskiej spotkali się z władzami miasta w kieleckim ratuszu.

B. Bix Aliu zaznaczył, że nasze państwa już współpracują na wielu płaszczyznach np. wojskowej. Podkreślił jednak, że partnerskie relacje między oboma narodami powinny się pogłębiać.

- Warto, abyśmy podróżowali więcej, żeby Polacy przyjeżdżali do naszego kraju, a Amerykanie do Polski. Bardzo ważną rzeczą w budowaniu wspólnych relacji jest chociażby wymiana studencka. Dzięki temu nasi mieszkańcy mogą poznać się lepiej. Kluczowa jest także współpraca na polu biznesowym. Chcemy inwestować w Polsce, ale także wspierać lokalny biznes, aby stawał się jeszcze bardziej atrakcyjny - mówił B. Bix Aliu

Pierwsze rozmowy z konsulem odbył już prezydent Kielc. B. Bix Aliu był gościem Bogdana Wenty w kieleckim ratuszu. Bogdan Wenta przyznał, że rozmowa była udana.

- Starałem się opowiadać o naszym mieście i szukać możliwości na kolejne spotkania. Niewykluczone, że wkrótce do nich dojdzie i będą się one odbywać także na innych płaszczyznach, między innymi przy udziale przedstawicieli biznesu i kultury. Pan konsul pozytywnie odniósł się do takich propozycji i zadeklarował, że współpraca zostanie nawiązana.  Było to pierwsze kurtuazyjne spotkanie, ale staramy się nie zamykać drzwi i szukamy także innych form kontaktu - stwierdził prezydent

Bogdan Wenta liczy, że do wspólnych rozmów włączy się także Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które w jego ocenie może być ważnym partnerem dla Amerykanów. Jak zaznaczył rozwój jednostki będzie korzystny dla całego miasta.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski stwierdziła, że dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi są gwarantem bezpieczeństwa dla naszego kraju. 

- Ostatni czas pokazał, że przyjaźń się pogłębia. Dzięki tej współpracy możemy czuć się bezpieczniej. Dlatego cieszę się, że doszło do takiego spotkania w Kielcach - mówiła Agata Wojtyszek

Podsumowaniem dzisiejszego wieczoru był koncert fortepianowy pianisty Neal’a Larrabee. Na Scenie Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej wybrzmiały interpretacje utworów Paderewskiego, Chopina, Barbera i Gottschalka. Neal Larrabee jest znany i ceniony za wyjątkowe interpretacje utworów Chopina. Za swoją wirtuozerską grę został wyróżniony podczas IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution