101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Grupy krwi dziedziczone są niezależnie od czynnika Rh

Data publikacji: 03.12.2018 16:26
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Zdzisława Sitarz-Żelazna, kierownik ośrodka dawców szpiku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
29.01.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dziedziczenie odbywa się według prawa Mendla, czyli reguły przekazywania cech dziedzicznych. Znając grupę krwi każdego z rodziców, można przewidzieć grupę krwi ich dziecka, która nie ulega zmianie w czasie całego jego życia. O grupach krwi, konflikcie serologicznym oraz czynnikach ryzyka rozmawiamy z doktor Zdzisławą Sitarz-Żelazną - specjalistą transfuzjologii klinicznej, zastępcą dyrektora do spraw medycznych Regionalnego Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Pani doktor czy czynnik Rh rodziców może mieć wpływ na zdrowie dziecka ?

Grupy krwi są determinowane już podczas życia płodowego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o grupy krwi przy planowaniu potomstwa. Trzeba jednak kontrolować grypy krwi podczas ciąży. Bardzo ważne jest, by ciężarna dwukrotnie kontrolowała grupy krwi. W 12 i 28 tygodniu ciąży oznaczyła grupę krwi i ewentualnie mogące się pojawić przeciwciała. Jest to istotne zarówno dla kobiet mających Rh dodatnie, jak i Rh ujemne. Częściej takie badanie wykonuje się u pań z grupą krwi Rh minus wiedząc, że może być konflikt serologiczny. Należy jednak pamiętać, że panie z grupą Rh plus także powinny mieć takie badania.

Kto powinien kierować kobiety na takie badanie?

Lekarz prowadzący ciążę, czyli ginekolog. To są badania zalecane, rekomendowane i refundowane, więc nie powinno być problemów ze skierowaniami.

To porozmawiajmy o grupach krwi, które dziedziczymy po rodzicach. Czy jeśli oboje rodzice mają taką samą grupę to i dziecko będzie ją miało?

Niekoniecznie. Sprawa jest prosta, gdy i mama i tata mają grupę krwi 0, dziecko też będzie miało 0. Jeżeli jednak rodzice mają grupę A ,to nie jest powiedziane, że dziecko też będzie miało grupę A, wszystko zależy od tego, który czynnik dominuje.

 

Więcej o grupach krwi w rozmowie.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution