101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Muzyczna sensacja. Światowej sławy solistka gwiazdą buskiego festiwalu

Data publikacji: 05.12.2018 13:51
Kategoria: Kultura /Źródło: Dorota Klusek
Komentarze

Aleksandra Kurzak
Fot. aleksandrakurzak.com

Światowej sławy solistka Aleksandra Kurzak będzie gwiazdą jubileuszowego, XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 czerwca - 7 lipca 2019 roku. Na buskiej scenie zaprezentują się także inni wybitni artyści, między innymi: Krzysztof Penderecki, Małgorzata Walewska, Grażyna Brodzińska, a dla wielbicieli lżejszej muzyki wystąpią Edyta Górniak oraz Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

Jak mówi Artur Jaroń, dyrektor artystyczny imprezy, to kolejne wymagania dla organizatorów. - Szczególnie dla mnie, układającego program, aby podkreślić, że te 25 lat to nieustanny rozwój. Faktem niezaprzeczalnym jest, że co roku do Buska-Zdroju przyjeżdżają duże nazwiska o światowym znaczeniu. Ich obecność świadczy o sprawnej organizacji i dobrym klimacie, który stwarzamy artystom, nie mówiąc oczywiście o świetnej publiczności. Mamy szerokie spektrum melomanów i dla nich warto coś zrobić - mówi Artur Jaroń.

XXV festiwal odbędzie się w dniach 28 czerwca - 7 lipca. W tym czasie w Busku-Zdroju wystąpi światowa czołówka gwiazd. Wśród nich będą między innymi soliści: Małgorzata Walewska, Grażyna Brodzińska, Joanna Woś, Tomasz Konieczny, Arnold Rutkowski, Wiesław Ochman. Pojawią się też wybitni muzycy: Krzysztof Penderecki z małżonką, Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek Mariusz Patyra oraz znakomity wiolonczelista Mischa Maisky.

- Ogromnie cieszę się, że gwiazdą festiwalu będzie Aleksandra Kurzak, absolutny top, „the best” wokalistyki polskiej. Artystka będzie gościem jednego z wieczorów - podkreśla Artur Jaroń.

Dyrektor dodaje, że nie zabraknie propozycji dla miłośników „lżejszej muzy”. Dla nich wystąpi gwiazda estrady Edyta Górniak oraz Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze z polskim repertuarem.

- Każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Artur Jaroń. - Sądzę, że liczba znakomitych nazwisk, które pojawią się w ciągu tego tygodnia jest w stanie przyćmić wszystkie inne festiwale, ale nie o to nam chodzi. Chcemy, żeby do nas przyjeżdżali i wracali wspaniali artyści - dodaje.

Festiwal odbywa się corocznie, od 1995 roku. Jego patronką jest pochodząca z Buska-Zdroju śpiewaczka Krystyna Jamroz związana z Operą Wrocławską, Operą Poznańską, Operą Warszawską Teatrem Wielkim.

 

ALEKSANDRA KURZAK

Aleksandra KurzakFot. aleksandrakurzak.com

Już w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery we Wrocławiu, u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko jako Hrabiny.

Jest laureatką konkursów w Warszawie, Helsinkach,Barcelonie i Kantonie. W 2009 roku obroniła tytuł doktora sztuki. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury iSztuki, a także stypendium fundacji Crescendum Est – Polonia Aleksandra Gudzowatego. Otrzymała również nagrodę Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego, oraz Wrocławską Nagrodę Muzyczną.

Od 2001 do 2007 roku była związana ze Staatsoper w Hamburgu, przez pierwsze dwa sezony w Międzynarodowym Studiu Operowym, a później jako solistka tej opery. Występowała tam m.in. w takich rolach, jak: Królowa Nocy (Czarodziejski flet), Blonda (Uprowadzenie z Seraju), Zuzanna (WeseleFigara), Servilia (Łaskawość Tytusa), Gilda (Rigoletto), Nanetta (Falstaff), Ninetta (Miłość do trzech pomarańczy), Musetta Cyganeria),Laura (Der lächerliche Prinz Jodelet), Maria (Zar und Zimmermann), Adela (Zemsta nietoperza), Anusia (Wolny strzelec), Maid (Powder her face), Marcelina (Fidelio),Kleopatra (Juliusz Cezar w Egipcie),Małgosia (Jaś i Małgosia), Donna Fiorilla (Turek w Italii), Maria (Córka pułku).

W wieku 27 lat zadebiutowała w dwóch najbardziej prestiżowych operach świata. W Metropolitan Opera w Nowym Yorku rolą Olimpii w Opowieściach Hoffmanna, zdobywając wielkie uznanie wśród nowojorskich krytykow muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki,oraz w Royal Opera House Covent Garden w Londynie, w roli Aspasii w operze Mitridate, Re di Ponto W. A. Mozarta. Aleksandra Kurzak powróciła do MET występując w roli Blondy w Uprowadzeniu z Seraju, Gildy w Rigoletto, Małgosi w Jasiu i Małgosi oraz jako Adina w Napoju miłosnym.  Od czasu londyńskiego debiutu artystka regularnie powraca do Opery Królewskiej, która stała się niemal jej macierzystym teatrem. Wystąpiła tam także jako Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym, Zuzanna, a także jako tytułowa Matylda w Matilde di Shabran G. Rossiniego, odnosząc prawdziwy triumf na tej scenie, oraz ostatnio jako Donna Fiorilla w Turku w Italii , Rozyna w Cyruliku sewilskim, Gilda i tytułowa Łucja z Lammermooru.

W 2010 Aleksandra Kurzak zadebiutowała w słynnym Teatro alla Scala jako Gilda i powróciła ponownie jako Zuzanna oraz Adela w operze Rossniego Hrabia Ory.

Aleksandra Kurzak wystąpiła również w Deutsche Staatsoper Unter den Linden w Berlinie jako Królowa Nocy, w Teatro Regio w Parmie oraz w Théâtre du Capitole w Tuluzie jako Gilda, na Festiwalu w Salzburgu jako Donna Anna,  Anusia (Wolny strzelec) oraz w koncercie z orkiestrą Mozarteum (arie koncertowe W.A.Mozarta), na Festiwalu mozartowskim w A Coruña, oraz w Welsh National Opera w Cardiff (Aspasia), w Teatro Massimo w Palermo jako Norina, w Teatro Massimo di Bellini w Katanii (koncert z ariami V. Belliniego), w Bayerische Staatsoper w Monachium jako Kleopatra, Adela, Rozyna, Fiorilla, Adina i Rachel, w Wiener Staatsoper jako Rozyna, Adina, Zuzanna, Maria, Violetta i Gilda, w Lyric Opera House w Chicago jako Blonda, w Teatro Regio w Turynie jako Violetta, w Theater an der Wien jako Donna Anna i Amenaide, w Arenie di Verona jako Rozyna, Julia, Gilda oraz w Gali G. Verdiego, w Operze w Los Angeles jako Fiordiligi, w Palau de les Arts w Walencji jako Adina, w Fińskiej Operze Narodowej w Helsinkach i w Operze w San Francisco  jako Gilda, w Teatro Real w Madrycie jako Zuzanna i Maria, w Operze Narodowej w Warszawie jako Gilda, Violetta i Łucja, w Teatro La Fenice jako Donna Anna, w Zurychu jako Gilda, Norina i Nedda, w Seattle jako Łucja oraz w Operze paryskiej jako Adina.

Aleksandra Kurzak współpracowała m.in. z takimi dyrygentami, jak: Ivor Bolton, Bruno Campanella, James Conlon,  Sir Andrew Davis, Christoph von Dohnanyi, Riccardo Frizza, Rafael Frühbeck de Burgos, René Jacobs, Fabio Luisi, Nicola Luisotti, Sir Charles Mackerras, Ingo Metzmacher, Daniel Oren, Antonio Pappano, Carlo Rizzi, Ralf Weikert, Simone Young.

Aleksandra Kurzak jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt fonograficzny z firmą DECCA.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution