101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostrowiec na grze planszowej

Data publikacji: 05.12.2018 19:53
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Galimatias Ostrowiecki. Gra planszowa o Ostrowcu Świętokrzyskim
Ostrowiec Św.. 05.12.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jan „Piwnik” Ponury, Stanisław Broda, Mira Kubasińska, czy Stanisław Saski - to osoby związane z Ostrowcem Świętokrzyskim. Stały się także postaciami gry planszowej „Ostrowiecki Galimatias”, którą stworzyli młodzi członkowie Ostrowieckiego Klubu Fantastyki „Tawerna pod Toporem”.

Martyna Cichocińska z klubu mówi, że pomysł zrodził się rok temu podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Wtedy zorganizowana została gra miejska dotycząca historii miasta. Młodzi ludzie postanowili stworzyć własną grę planszową, która opowiadałaby o dawnym Ostrowcu.

Plansza dzieli się na trzy okresy historyczne: XX-lecie międzywojenne, II wojnę światową, czy czasy współczesne. Fabuła polega na tym, że pojawia się wyrwa czasowa, która przenosi kilka postaci z Ostrowca do czasów im obcych. Drogę rozpoczynają na dworu PKP, stamtąd zmierzają w kierunku wyrwy, aby wrócić do swoich czasów - tłumaczy Martyna Cichocińska. Jak dodaje, oprócz kart postaci są jeszcze karty zadań i atrybutów, które pozwalają lub przeszkadzają przejść planszę.

Do tej pory powstało sześć egzemplarzy gry. Twórcy chcieliby, aby trafiła ona do każdej szkoły. Poszukują więc sponsorów, by grę mogli otrzymać także ostrowczanie zainteresowani historią miasta.

Martyna Cichocińska mówi, że podczas tworzenia „planszówki” sama wiele się dowiedziała. Poznała miejsca, które już dziś w Ostrowcu nie istnieją. Gra ma więc walory edukacyjne. W instrukcji opisane są ciekawe miejsca w mieście, które istnieją bądź istniały. Pojawia się np. wieża spadochronowa, gdzie odbywały się zawody, czy łaźnia, która była pod dzisiejszym wiaduktem.  Starsi przypominają sobie np. o kawiarni Kryształowa przy Alei 3 Maja. Dziś jest tam piekarnia i sklep mięsny - mówi Martyna Cichocińska.

W tworzenie gry zaangażowali się także: Sylwia Wieczorek odpowiedzialna za grafikę i Martyna Żak, twórca loga gry. Fabułę wspólnie stworzyli Martyna Cichocińska, Filip Radomski i Jakub Żardecki.

W „Ostrowiecki Galimatias” można zagrać na spotkaniu Ostrowieckiego Klubu Fanstastyki „Tawerna pod Toporem" w Miejskim Centrum Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution