101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

O co w okresie PRL walczyło społeczeństwo

Data publikacji: 06.12.2018 08:30
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Kielce. 21.09.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Bezpłatne zaproszenia na spektakl teatralny „Raport z marzenia o Polsce” w reżyserii Jarosława Tochowicza można odbierać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Przedstawienie ma za zadanie pozwolić zrozumieć, o co w okresie PRL walczyło społeczeństwo.

„Raport z marzenia o Polsce” to sztuka wyreżyserowana w konwencji teatru dokumentalnego przedstawiająca proste, prawdziwe, ludzkie historie. Spektakl oparty jest na wspomnieniach członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Solidarności, którzy w 1980 roku mieli po 20 lat. Ukazuje historię generacji, która marzyła o wolnej Polsce i ją budowała z dala od pierwszych stron gazet, czy krajowej polityki. Opowiadania te tworzą dramatyczne napięcie, mówiące o walce między ziszczeniem marzeń, a ich niespełnieniem. Sztuka przedstawia pokolenie studentów, które urzeczywistniło pragnienie Polaków o wolności - zaznaczyła Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN. Po latach opowiadają jak tamta i obecna rzeczywistość ze sobą korespondują. Czy zrealizowane są marzenia, czy jest pewne zwątpienie, czy podjęliby te same decyzje. Myślę, że spektakl świetnie tłumaczy tamte czasy ludziom młodym, ale też znakomicie przekazuje i kieruje w świat wspomnień tych, którzy doświadczyli tamtych czasów - podkreśliła Dorota Koczwańska-Kalita.

Osiem historii byłych członków NZS na scenie opowiada para aktorów: Anna Kończal i Dominik Stroka. Reżyserem spektaklu jest Jarosław Tochowicz, współautorem scenariusza Wojciech Markiewicz, a za scenografię odpowiada Paulina Hrabia.

W ramach obchodów 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach pragnie uczcić ofiary komunizmu oraz wyrazić swą pamięć o osobach, którym zawdzięczamy, że żyjemy w wolnym kraju.

„Raport z marzenia o Polsce” zostanie wystawiony 12 grudnia na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury, o godzinie 18:00. Natomiast 13 grudnia o godzinie 11:00 będą mogły zobaczyć go zorganizowane grupy szkolne. Liczba miejsc jest ograniczona.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution