101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Szopki zupełnie inne niż polskie. W łupinie orzecha i do powieszenia na ścianie

Data publikacji: 06.12.2018 11:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wystawa szopek bożonarodzeniowych z różnych krajów

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wystawa szopek bożonarodzeniowych z różnych krajów
Sandomierz. 06.12.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto wystawę szopek bożonarodzeniowych pochodzących z różnych krajów na świecie. Osoby odwiedzające Zamek Królewski, siedzibę muzeum, zobaczą szopki azjatyckie, afrykańskie, z Ameryki Północnej i Południowej, a także z wielu krajów europejskich.

Jak powiedziała kustosz Iwona Łukawska, stajenki zadziwiają techniką oraz różnorodnością materiałów, z których je wykonano. Użyto do nich m.in. kory, mchu, kamieni, ceramiki oraz drewna. Najmniejszym eksponatem jest szopka mieszcząca się w łupinie orzecha. Są szopki przestrzenne, jaki i płaskie do powieszenia na ścianie. Niektóre zadziwiają całą paletą barw, inne są skromne, wręcz ascetyczne.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Płaza powiedział, że wystawa jest ciekawa m.in. dlatego, że daje możliwość zapoznania się z innymi szopkami niż te, które kojarzą nam się w pierwszej kolejności, czyli krakowskimi. Na ekspozycji w zamku można  porównać nasze tradycyjne szopki z tymi z odległych kultur, znaleźć różnice i podobieństwa.

Ekspozycja należy do zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Stajenki pokazywane w sandomierskim zamku stanowiły kiedyś część kolekcji szwajcarskiego małżeństwa Martina i Teresy Bickel.

Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2019 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution