101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Świąteczny Sędziszów. Rozbłysła choinka i... parowóz

Data publikacji: 06.12.2018 20:56
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Rozświetlenie choinki oraz zabytkowego parowozu
Sędziszów. 06.12.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Rozświetleniem choinki oraz zabytkowego parowozu Sędziszów rozpoczął mikołajkowo - świąteczny czas. Miasto wprowadził w atmosferę świąt Mikołaj w asyście burmistrza Wacława Szarka, przewodniczącego Rady Miejskiej Adama Mysiary oraz tłumnie przybyłych wraz ze swoimi rodzicami dzieci. Mikołaj rozdawał słodkości, a dzieci dekorowały choinkę ozdobami, które przyniosły ze swoich domów.

Pod wrażeniem przyozdobionego parowozu i choinki byli m.in. Amelia i Maciek. Jak mówili - atmosfera spotkania była wyjątkowa. Udział w wydarzeniu wzięła również kilkuosobowa rodzina Łukasiewiczów, która niedawno przeprowadziła się do Sędziszowa. Jak powiedziała mama Matylda,  to kolejne ciekawe spotkanie, w Sędziszowie cały czas coś się dzieje.

Zabytkowy parowóz stanął przy ul. Dworcowej jako eksponat w 1995 roku z okazji 110-lecia kolei. W ubiegłym roku dzięki zaangażowaniu kolejarzy przeszedł gruntowną modernizację - przypomniał burmistrz Wacław Szarek. Jak powiedział, chodziło o to, aby został zachowany dla przyszłych pokoleń, ponieważ Sędziszów, to miasto kolejarskie. Rok rocznie przy parowozie się spotykamy, aby przypominać o naszej historii, o tym, że kolejnictwo było, jest i przez długie lata będzie w Sędziszowie.

Parowóz T 51-15 zbudowany przez zakłady przemysłu metalowego w Poznaniu w 1954 roku odnowiony został z inicjatywy Stowarzyszenia Osiedla Sady w Sędziszowie. Jak powiedział Stanisław Ogonowski, były kolejarz, członek stowarzyszenia, kolejarze są dumni, że parowóz jest symbolem Sędziszowa, przy którym zawsze rozpoczyna się w mieście świąteczny okres.

Po rozświetleniu choinki około 300 dzieci obejrzało w Samorządowym Centrum Kultury spektakl mikołajkowy „Jestem przyjacielem ludzi”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution