101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ludzie listy piszą. W obronie praw człowieka

Data publikacji: 07.12.2018 07:14
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Maraton Pisania Listów

Maraton Pisania Listów
Fot. mat. organizatora

Amnesty International organizuje kolejny Maraton Pisania Listów w obronie więźniów sumienia. Podczas wydarzenia, które ma ogólnoświatowy wymiar, organizacja mobilizuje ludzi do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Dziś w Kielcach maraton odbędzie się w Muzeum Dialogu Kultur, przy Rynku 3. Wydarzeniu, które potrwa od 10.00 do 15.00 patronuje Regionalne Centrum Wolontariatu.

- Maraton urósł do rangi największej na świecie akcji w obronie praw człowieka. W 2017 roku podjęto 5,5 mln działań, w Polsce napisano ponad 300 000 listów - mówią przedstawiciele Amnesty International.

Jak podkreśla Barbara Biskup, koordynatorka działań ds. praw człowieka w Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, Maraton Pisania Listów, to przykład akcji, podczas której możemy niewielkim wysiłkiem realnie zmienić sytuację konkretnych osób. Szczególnie w tym roku, który jest Rokiem Praw Kobiet, trzeba zainteresować się losem naszych bohaterek. Warto zwrócić uwagę na wyzwania z jakimi się mierzą, zwłaszcza, że jeden z przypadków dotyczy również naszego kraju. Barbara Biskup dodaje, że pisanie listów do prezydentów, prokuratorów i ambasad naprawdę działa!

- Wystarczy po prostu przyjść do miejsca, które bierze udział w maratonie, a wolontariusze przekażą opisy przypadków, wzór listu i długopisy - mówi Magdalena Gwóźdź, koordynatorka wolontariatu lokalnego.

Maraton pisania listów poświęcony jest więźniom sumienia, prześladowanym, więzionym na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka. Są to osoby, które, podejmując olbrzymie ryzyko, walczą o prawa różnych społeczności oraz o równość i sprawiedliwość. Te osoby są prześladowane, torturowane, pozbawiane wolności, a nawet zabijane, dlatego że stanęły w obronie innych. W tym roku podczas maratonu listy pisane są między innymi w obronie przedstawicielek Iranu, Maroka i Wenezueli.

Dziś jeszcze maraton odbędzie się w Plac Cafe, przy ulicy Sienkiewicza 29 od godziny 15:00 do 20:00, natomiast jutro również od 15:00 do 20:00 w Klubokawiarni Komitet, przy ulicy Warszawskiej 4.

Maraton Pisania ListówFot. mat. organizatora

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution